Żylaki – nieprawidłowe zmiany w obrębie układu krążenia

zylaki-nieprawidlowe-zmiany-w-obrebie-ukladu-krazenia

Żylaki na nogach są już od dawna znanym w społeczeństwie problemem. Żylaki są wyjątkowo nieestetyczne, czasem nawet powodują problemy z poruszaniem się. Skłonność do ich pojawiania się jest w większości przypadków uwarunkowana genetycznie. Może zostać przeniesiona nawet od dosyć dawnych pokoleń.  Jednak to nie tylko genetyka ma wpływ na to, czy żylaki się pojawią na naszych nogach, czy nie. O ich wystąpieniu decyduje również to, jaki tryb życia prowadzimy. 

Czym są żylaki?

Nie sprzyja na naszą korzyść siedzący tryb życia. Fachowa definicja tłumaczy, iż żylaki są to nieprawidłowe, wrzecionowacie bądź workowato poszerzone w niektórych miejscach żyły. Jednocześnie występuje ich poskręcanie i wydłużenie. Występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, zazwyczaj po 40 roku życia.

Jak powstają żylaki kończyn dolnych?

Jeżeli mamy słabe mięśnie i w dodatku prowadzimy jednorodny, siedzący lub stojący tryb życia bądź kiedy zastawki w żyłach uległy uszkodzeniom, krew zaczyna przepływać w nieodpowiednim kierunku, cofa się. Dochodzi wówczas do znacznego podwyższenia ciśnienia krwi, a co się z tym wiąże, coraz wyższa jest siła nacisku na ściany żył występujących w nogach. Żyły rozszerzają się i nie wracają już do swego wcześniejszego kształtu. W ten sposób powstają żylaki nóg, czyli miejscowe, nieprawidłowe poszerzenia żył. W miarę upływu czasu, warstwa skórna nad żylakami zamienia się w cienką, błyszczącą oraz napiętą. Żylak widoczny jest gołym okiem, jako nabrzmiały, niebieski i kręty, wypełniony niedotlenioną krwią.

Żylaki i ich objawy

Nie każdy wie, że poczucie ciężkich nóg oraz opuchnięcia w okolicy kostek są powiązane z możliwością wystąpienia żylaków. Powyższe objawy są mylone ze zwykłym przemęczeniem i odbierane jako skutek długiej pracy. Tymczasem mogą to być początki choroby żylakowej. Jak dalej ona przebiega? Opisany powyżej, tzw. okres przedżylakowy u kobiet może się nasilać podczas miesiączki, jako wpływ dużej ilości hormonów. Zazwyczaj po długim okresie przyjmowania pozycji stojącej lub siedzącej, w jednej pozycji, w nogach odczuwany jest ból. Na nogach pojawiają się tzw. pajączki. Jest to początkowy etap choroby, który może trwać wiele długich lat i niekoniecznie może zostać zauważony. Zmiany w obrębie żył kończyn dolnych są coraz większe i towarzyszy im silne poczucie bólu. Wiadomo wtedy, że choroba się rozwija i należy udać się do lekarza.

Jaki jest skuteczny sposób na żylaki nóg?

Do zachowawczych metod zalicza się jak najczęstsze unoszenie kończyn, noszenie obcisłych pończoch oraz przerywanie przyjmowania takiej samej pozycji ciała przez długi okres czasu. Do sposobów farmakologicznych należy podawanie leków uszczelniających naczynia. Natomiast leczenie operacyjne  to zabieg polegający na usunięciu żylaków. Coraz popularniejsza metoda laserowej operacji żylaków również jest bardzo skuteczna. Ponadto, można stosować maść na żylaki nóg oraz polecone przez specjalistę, odpowiednie tabletki na żylaki. Łatwiej jest zastosować profilaktyczne zachowania, gdyż jest to o wiele łatwiejsze niż wyleczenie istniejących już, wysoce nieestetycznych żylaków na kończynach dolnych.