Zioła wzmacniające serce

ziola-wzmacniajace-serce

Lecznicza moc różnych ziół znana jest od dawien dawna. Roślinami leczono jeszcze wiele lat przed powstaniem pierwszych prawdziwych medykamentów, jak również z powodzeniem stosowano je w celach relaksacyjnych i kosmetycznych. Nasze nowoczesne czasy pomimo ogromnego oddania nauce nie wyparły tego, co można zaczerpnąć z występującej wszędzie flory. Zastosowanie ziołolecznictwa pozwala w łagodny sposób zwalczyć różne schorzenia, jest też nieocenione w profilaktyce naprawdę wielu chorób. Dzięki stosowaniu wybranych ziół można np. nie dopuścić do rozwoju poważnych problemów z sercem.

Zioła na serce i układ krążenia – uważaj na niewłaściwe dawkowanie

W przypadku chęci podjęcia jakiejś zdecydowanej profilaktyki lub też wzmocnienia swojego serca ziołami, można jak najbardziej zacząć korzystać z wybranych ziół oraz mieszanek. Istotne jest jednak to, że im większa moc konkretnych ziół, tym więcej szkód mogą one wyrządzić, gdy używa się ich niepotrzebnie lub niewłaściwie. Dlatego też nie można zażywać niczego na chybił-trafił, łączyć ziół ze sobą bez wyraźnych wytycznych lub mieszać preparatów ziołowych z lekami kupionymi w aptece. Spożywanie każdego ziołowego lekarstwa powinno wynikać z zaleceń lekarza, z małymi wyjątkami, które jednak mogą uwzględnić tylko ludzie dysponujący odpowiednią wiedzą.

Jakie zioła na serce?

Wybór ziół mających dobry wpływ na serce i układ krążenia jest bardzo duży, co jednak nie oznacza, że można brać co popadnie lub mieszać zioła ze sobą. Żeby skutecznie sobie pomóc, trzeba dowiedzieć się, jaką chorobę czy dolegliwość wyleczymy preparatem z tej lub innej rośliny.

Jednym z uniwersalnych i bardzo dobrych na serce ziół jest głóg. W wielu obszarach Polski można samodzielnie zerwać niewielkie ilości kwiatów i owoców głogu, po czym ususzyć w sterylnych warunkach. Głóg wpływa korzystnie na regulację działania układu krwionośnego i wzmacnia tworzące go naczynia, jak również sam mięsień sercowy. Bywa bardzo dobrym lekarstwem na arytmie i kołatanie serca. Istotny jest w profilaktyce m.in. miażdżycy, gdyż powoduje rozszerzanie i zwiększanie światła naczyń wieńcowych. Może regulować ciśnienie krwi, ale ma działanie lekko obniżające, dlatego nie powinny sięgać po tę roślinę osoby ze słabym krążeniem.

Znanym i cenionym lekiem ziołowym jest również naparstnica. Wymagana jest duża ostrożność przy jej stosowaniu, gdyż jest trująca – nie zaleca się w praktyce samodzielnego stosowania jakichkolwiek preparatów z naparstnicy. Roślina zawiera mnóstwo różnych glikozydów o korzystnym wpływie na serce i układ krążenia. Ekstrakty z różnych gatunków naparstnicy wykorzystuje się do produkcji leków dostępnych w aptece.

Zioła na serce z własnej działki

Żeby uniknąć zagrożenia kontaktem z trującą rośliną (oprócz naparstnicy, dobra na serce jest np. również trująca konwalia majowa) warto podczas samodzielnych terapii poprzestawać na tych bardziej bezpiecznych ziołach. Dobry i smaczny, choć mający wadę związaną z zapachem, jest zwykły, rosnący w ogrodach czosnek. Po warzywo należy sięgnąć odczuwając zaburzenia krążenia, kołatanie serca. Łatwo go umieścić w diecie, gdyż świetnie sprawdza się do przyprawiania potraw.

Powiązane wpisy