Zdrowe serce jak najdłużej

zdrowe-serce-jak-najdluzej

Problemy z sercem należą do bardzo poważnych i każdy wolałby ich uniknąć, ale niestety – choroba nie wybiera. Na szczęście dzięki prowadzeniu aktywnego trybu życia, unikaniu spożywania niezdrowych potraw i regularnemu badaniu kondycji serca oraz układu krwionośnego (nie tylko – część sercowych dolegliwości bierze się np. z nieleczonych zębów, warto więc dbać o zdrowie całego organizmu) można na długie lata zachować serce sprawne, bezawaryjne i nie wymagające sztucznego wspomagania.

Czy kawa szkodzi na serce?

Jeśli dbasz o zdrowie, na pewno interesujesz się też wpływem przeróżnych produktów spożywczych na poszczególne narządy, w tym właśnie na serce. Niektóre z tych produktów są uważane za dość kontrowersyjne i opinia medycyny na ich temat się zmienia. Dobrym przykładem jest kawa, która co pewien czas jest zalecana, a później znowu odrzuca się ją, argumentując to wysoką zawartością kofeiny lub innych szkodliwych składników. W świetle ostatnich badań uznano, że związek kawa a serce jest raczej bezpieczny, nie można jednak przesadzać z piciem tego smacznego napoju. Dwie-trzy filiżanki dziennie nikomu nie powinny zaszkodzić, choć w każdym przypadku warto się poradzić lekarza, bo różni ludzie różnie reagują i np. szybko odchorowują zbyt dużą ilość kawy długotrwałym nadciśnieniem. W każdym razie jednak odpowiadając na pytanie czy kawa szkodzi na serce warto wyciągnąć argumenty za jej pozytywnym, a nie negatywnym działaniem na organizm. Nieprzyjemne skutki picia kawy wynikają z tego, że nadużywa się jej z uwagi na dużo pracy (działa pobudzająco) lub zwykłe przyzwyczajenie. W przypadku pewnych przeciwwskazań można unikać picia tradycyjnej kawy i wybrać napój, w której kofeinę zastąpiono np. cykorią mającą dość podobne właściwości.

Napoje na zdrowe serce – zaufaj ziołom

Różne ziołowe herbatki, pite zamiast kawy lub po prostu jako smaczny napój przynajmniej raz dziennie, mogą bardzo korzystnie wpłynąć na zdrowie serca i podnieść ogólną kondycję organizmu. Pamiętaj jednak, by nie korzystać z żadnych cudownych mieszanek kupionych przez internet lub od przypadkowych osób na bazarku – nie masz pewności, że będzie to zdrowy preparat. Najlepiej skonsultować swój pomysł z lekarzem lub z farmaceutą, a w ostateczności sięgnąć po dobrą książkę. Polecany jest np. głóg na serce i wiele innych kłopotów z układem krwionośnym. Herbatka głogowa jest smaczna, rozgrzewająca, więc można włączyć ją do swojego harmonogramu żywieniowego. Głóg można zebrać samodzielnie, jeśli mieszka się w odpowiedniej okolicy, bądź kupić preparat ziołowy w aptece lub sklepie zielarskim. Odpowiedni będzie też czosnek na serce. To niezbyt ładnie pachnące warzywo ma bardzo dużo zalet, ale powinno być spożywane świeże, lekko zgniecione – wtedy zapewni najwięcej korzyści organizmowi. Jednym negatywnym aspektem będzie nieprzyjemny zapach z ust, ale warto się nieco poświęcić by poprawić zdrowie swojego serca. Zawarte w czosnku substancje, m.in. allicyna, pomagają uniknąć problemów z tworzeniem się bardzo groźnych zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Z czosnku można sporządzić syrop i popijać go po łyżeczce lub spożywać ząbki zgniecione, pokrojone w plasterki czy umieszczone w jakiejś potrawie (ważne, by były surowe).

Powiązane wpisy