Zdrowe serce a jego niewydolność

zdrowe-serce-a-jego-niewydolnosc

Co oznacza określenie „zdrowe serce”?

Termin ten kryje w sobie taki odpowiedni stan mięśnia sercowego, który pozwala mu na odpowiednią, wydajną i ciągłą pracę zarówno skurczową, jak i rozkurczową. Dzięki temu serce działa jak pompa, która pompuje krew, a w niej konieczne składniki odżywcze i tlen, do wszystkich komórek w ciele człowieka. Jest to więc bardzo ważny narząd, którego schorzeń, w żadnym przypadku, nie należy bagatelizować.

Jak zadbać o zdrowe serce?

Profilaktycznie, należy wykonywać, co jakiś czas badania kontrolne. Ale przede wszystkim należy dbać o to, aby prowadzony był przez nas zdrowy tryb życia. Zapewni to sercu „odmłodzenie”. Odpowiednia ilość relaksu, odpoczynku i snu pozwala na regenerację tkanek. Dzięki temu serce może „czuć się” wypoczęte. Dieta powinna być zbilansowana i niskotłuszczowa. Dodatkowo, trzeba unikać używania dużej ilości soli. Nie jest też zalecanie palenie papierosów. Powinniśmy uprawiać różne sporty lub chociaż odbywać częste, regularne spacery na świeżym powietrzu. Przeciwną sytuacją do serca zdrowego jest jego niewydolność. Choroba ta jest bardzo groźnym przeciwnikiem, szczególnie, jeżeli jest to przewlekła niewydolność mięśnia sercowego.

Czym jest niewydolność serca i jakie są jej objawy?

Ostra niewydolność serca jest to zespół czynników, który jest wywoływany różnymi uszkodzeniami mięśnia sercowego w takim stopniu, który nie pozwala na jego poprawną pracę skurczową i rozkurczową. Niewydolność serca może też towarzyszyć krwotokom. Pomimo prawidłowej pracy serca następuje wówczas zbyt wysoka potrzeba dostarczenia utlenionej krwi do komórek ciała. Niewydolnością określa się bowiem taką sytuację, w której pojemność serca i praca, którą może wykonać oraz ciśnienie krwi przepływającej w tętnicach nie są wystarczające do pokrycia potrzeb metabolicznych, które posiada organizm. Niewydolność mięśnia sercowego zwykle dotyczy jednej z jego komór, a w niektórych przypadkach obu komór jednocześnie. Kiedy można podejrzewać tego typu dysfunkcje? Otóż, głównymi odczuwalnymi objawami niewydolności są poczucie zmęczenia, duszności oraz obrzęki (następujące wskutek zatrzymania wody w organizmie) i brak tolerancji wysiłku fizycznego. Odnotowuje się również dużo mniej typowe objawy, takie jak na przykład: słaby apetyt, ciągłe poczucie pełności w brzuchu, zwiększona potrzeba oddawania moczu w nocy, zaparcia, częste zawroty głowy, a czasami nawet utrata pamięci.

Niewydolność serca – przyczyny i rokowania

Zastoinowa niewydolność serca jest powodowana głównie chorobą wieńcową. Do pozostałych przyczyn zaliczyć można miedzy innymi: nieleczone nadciśnienie tętnicze, zawał serca, narażenie na różnorodne toksyny środowiskowe, nadużywanie alkoholu i narkotyków, a także choroby takie jak przewlekłą niewydajność nerek czy wątroby. Leczenie niewydolności serca powinno być dopasowane przez specjalistycznych lekarzy do stopnia zaawansowania tej choroby i do występujących przy niej objawów. Na skuteczność zastosowanej terapii wpływa nie tylko przyjmowanie leków, ale także zmiana dotychczasowego stylu życia czy diety, lekki wysiłek fizyczny i trening wysiłkowy. Zdrowy tryb życia czy nawet drobny wysiłek działają pozytywnie i stymulują pracę zarówno układu krwionośnego, jak i nerwowego.

Powiązane wpisy