Zapalenie mięśnia sercowego – leczenie

choroby-serca-zawal-serca-najpopularniejsza-dysfunkcja

Choroba określana jako zapalenie mięśnia sercowego może wystąpić samoistnie lub jako np. powikłanie po ciężko przebytej grypie. Wymaga dość szybkiego rozpoznania, co może być trudne z uwagi na niespecyficzne objawy. W sercu rozwija się stan zapalny, który wpływa na zachodzenie w nim zmian i może grozić śmiercią, jeśli nie podejmie się właściwej terapii.

Zapalenie mięśnia sercowego – jakie są objawy?

Mimo tego, że nie jest łatwo na pierwszy rzut oka czy też pierwsze osłuchanie pacjenta rozpoznać zapalenie mięśnia sercowego, istnieje szereg objawów, które powinny wzbudzić zaniepokojenie i zachęcić do wizyty u specjalisty. Jednym z bardzo niepokojących symptomów jest odczuwanie duszności. Na początku, przy mało zaawansowanym zapaleniu (ZMS) objaw ten pojawia się w konsekwencji zmęczenia, np. po wejściu po schodach, dłuższym spacerze, szybkim schyleniu się. Później jednak przeradza się w duszność spoczynkową, czyli chory nic nie robi i ciągle odczuwa duszność, ciężko oddycha, czasem kaszle. Duszności może towarzyszyć ból zlokalizowany w sercu i okolicach o charakterze promieniującym. Czasami przesuwa się bardziej na plecy lub w kierunku szyi, może też zmniejszać się w pozycji siedzącej, a nasilać np. przy wysiłku czy kaszlu. Często budzi w nocy. Osoba chora na ZMS może też ciągle czuć się zmęczona, pozbawiona sił, zniechęcona do podejmowania jakiejkolwiek aktywności i łatwo się męczyć czynnościami wykonywanymi do tej pory z łatwością (np. zmywaniem). Inne dość typowe objawy to występowanie obrzęków kończyn dolnych, na przykład w okolicach kostek, oraz tachykardia. Ponieważ przyczyną wspomnianych symptomów jest toczący się w sercu stan zapalny, będzie to wpływało też na ogólne samopoczucie. Może wystąpić gorączka, pojawiają się często też różne bóle o umiarkowanym nasileniu, np. głowy i mięśni, jak również dreszcze.

Zapalenie mięśnia sercowego – przyczyny

Przeważnie rozwój zapalenia mięśnia sercowego wynika z infekcji wirusowej, rzadziej winowajcami mogą  być bakterie i grzyby, a nawet pasożyty. Jeśli chodzi o pierwszą grupę, ZMS wywoływane jest przez wirusy HCV, grypy, różyczki, półpaśca i jeszcze kilka innych. Infekcja bakteryjna serca najczęściej jest wtórna (np. wynikać z zaniedbania próchnicy czy też zarażenia pneumokokami, gronkowcem). Może też dojść do zakażenia mięśnia sercowego pierwotniakami wywołującymi toksoplazmozę. Istniejące w organizmie pasożyty takie jak glista ludzka mogą wędrować i dotrzeć do serca, a tam wywołać powstanie stanu zapalnego.

Powikłania po grypie i nie tylko

Warto dołożyć starań, by wyleczyć grypę dokładnie i odpocząć po terapii, bo jako powikłanie tej niebezpiecznej choroby często występuje właśnie zapalenie mięśnia sercowego. Może też dojść do innej sytuacji – niektóre leki podawane w terapii grypy lub innych ciężkich chorób zakaźnych, antybiotyki (m.in. penicylina) również mogą wywołać wspomniane zapalenie. U części chorych za wystąpienie objawów ZMS odpowiadają przyczyny autoimmunologiczne, np. sarkoidoza. W ich przypadku jednak zapalenie serca przebiega nieco łagodniej, bo najczęściej nie jest to postać ostra choroby, tylko przewlekła.

Powiązane wpisy