Zakrzepica jako jedno z poważniejszych schorzeń, jakich może doznać nasz układ krążenia

Zakrzepica-jako-jedno-z-poważniejszych-schorzeń-jakich-może-doznać-nasz-układ-krążenia

Zwykle zakrzepica żył dotyka osób po 60. roku życia. Według statystyk, częściej chorują na nią kobiety. Zazwyczaj zajmuje żyły w okolicy podudzia (łydki), rzadziej z kolei żyły uda bądź miednicy. Czasami może rozwinąć się w innym fragmencie układu żylnego, jednak nie jest to powszechne zjawisko.

Zakrzepica – przyczyny wystąpienia i definicja

Co to jest zakrzepica? Zakrzepicą nazywamy chorobę zakrzepowo-zatorową żył. Potocznie nazywa się ją zapaleniem żył. Polega ona na niewłaściwym przepływie, „cofaniu się” krwi. W sytuacji, gdy z jakiegoś powodu w żyłach układu krążenia zalega krew, występuje stan zapalny i żyły ulegają uszkodzeniu.  Sam proces, w wyniku którego powstaje zakrzep nie jest dla zdrowia czy życia groźny. Dopiero, kiedy oderwie się on od ściany żyły, mogą pojawić się groźne komplikacje. Szczególnie, kiedy zakrzep jest duży, istnieje ryzyko zatoru tętnicy płucnej i w przeciągu kilku kolejnych sekund, nawet do śmierci. Dlatego właśnie nie wolno lekceważyć schorzenia, jakim jest zakrzepica nóg i w jak najszybszym czasie udać się na kontrolę lekarską.

Zakrzepica i jej objawy

Zdarza się tak, że schorzenie to przez bardzo długi okres czasu nie ujawnia żadnych objawów. Jeśli jednak stają się widoczne, będą nimi najczęściej gwałtowny ból mięśni w łydce oraz towarzyszący mu obrzęk. Ból w łydce, który jest niezwykle podobny do skurczu, nie jest krótkotrwały, a wręcz przeciwnie – z czasem się nasila. Najczęściej w okolicy kostki pojawia się opuchlizna, czasem na całym udzie bądź podudziu występuje zsinienie skóry. Oba te czynniki utrudniają w znacznym stopniu poruszanie się. Ponadto, gorączka może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. Żadnego z powyższych objawów nie należy bagatelizować. Jednakże nie każdy udaje się do lekarza z powodu bólu w łydce czy zasinienia. Dlatego też, większość pacjentów posiada już zaawansowany stopień zakrzepicy kończyn dolnych.

Komu grozi zakrzepica kończyn dolnych?

Na tę chorobę narażone są głównie osoby, które ukończyły 40 lat i prowadzą niezbyt aktywny tryb życia. Z wiekiem ryzyko rośnie, ponieważ ścianki żył grubieją i tracą elastyczność, co może powodować uszkodzenie zastawek i zaleganie krwi w żyłach. Decydujący wpływ na wystąpienie zakrzepicy mają związane z wiekiem schorzenia, zwłaszcza nowotworowe i te układu krążenia, takie jak np. nadmierna krzepliwość krwi czy żylaki. Skłonność do zbyt gęstej krwi jest często cechą dziedziczną, ale może być też skutkiem zażywania doustnych środków hormonalnych oraz chorób, takich jak udar, zawał czy astma. Do jej powstania mogą przyczynić się też: różne zabiegi i operacje, ciąża, stojący czy siedzący, mało aktywny tryb życia.

Jak leczyć zakrzepicę?

Zarówno leczenie, jak i zapobieganie zakrzepicy opiera się na przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych. Mają one na celu zapobieganie powstawaniu zakrzepów krwi. Wiele przyczyn sercowo-naczyniowych schorzeń oraz zakrzepicy można doszukiwać się w sposobie żywienia, dlatego zmiana diety może uchronić od np. zakrzepicy. W profilaktyce przeciw chorobom takim jak zakrzepica, dieta jest ważnym czynnikiem.