Układ krążenia – czym jest miażdżyca?

uklad-krazenia-czym-jest-miazdzyca

O miażdżycy słyszał każdy z nas. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, jak groźna w skutkach może być ta choroba. Jest ona przewlekłym schorzeniem, które cechują zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze, znajdujące się w błonie środkowej i wewnętrznej tętnic, przede wszystkim w aorcie, tętnicach mózgowych oraz wieńcowych, a sporadycznie w tętnicach kończyn.

Miażdżyca tętnic i jej przyczyny oraz objawy

Stwardnienia tętnic są najczęściej powodowane właśnie przez miażdżycę. Pojawia się ona szczególnie w miejscach, w których krew przepływa pod wysokim ciśnieniem. Na ścianach naczyń krwionośnych odkładają się cząsteczki białka, tłuszczu oraz sole wapienne. Jeśli we krwi znajduje się zbyt wysoka ilość cholesterolu (szczególnie tego o niskiej gęstości), odkłada się on na ścianach tętnic jako specyficzne złogi. Znane są one pod nazwą blaszek miażdżycowych. Następuje wówczas stwardnienie oraz zwężenie światła tętnic. Nadmiar cholesterolu we krwi lub jego wzrost na przestrzeni lat zwykle nie dają widocznych niepokojących symptomów. Dopiero, kiedy tętnice ulegną zwężeniu co najmniej o pięćdziesiąt procent, można odczuć, że dzieje się coś niepokojącego: szybciej się męczymy, najczęściej też mamy trudności ze skoncentrowaniem się na wykonywanych czynnościach, mamy kłopoty z zapamiętywaniem nowych rzeczy. Czytaj więcej o: miażdżyca przyczyny choroby.
Nieliczne przypadki miażdżycy, które odnotowano, polegały na odkładaniu się złogów cholesterolu w strukturach płatów skórnych. Tak przebiegająca choroba objawia się żółtymi zgrubieniami, widocznymi w okolicy łokci, powiek czy pod biustem. Możliwe jest także wystąpienie małych guzków na nadgarstkach.

Miażdżyca – diagnostyka

Nie istnieje niestety jedno specjalistyczne badanie, które ze stuprocentową pewnością potwierdziłoby występowanie tego schorzenia. Kiedy w tętnicach jest już bardzo dużo blaszek miażdżycowych, można ją wykryć za pomocą badania USG. Tomografia komputerowa oraz koronarografia to badania, które stwierdzają nieprawidłowości w budowie tętnic wieńcowych. Można również zbadać poziom całkowitego cholesterolu, zawartego w organizmie oraz stężenie we krwi triglicerydów. Miażdżyca zarostowa tętnic jest poważnym schorzeniem, co trzeba mieć koniecznie na uwadze.

Miażdżyca – zapobieganie i leczenie

W celu obniżenia poziomu „złego” cholesterolu w krwi, lekarze specjaliści przepisują stosowanie odpowiednich leków. Zdarza się jednak czasami, iż same leki nie są w stanie pomóc w uratowaniu pacjenta np. przed udarem mózgu czy zawałem serca. Czasem lekarze są zmuszeni do zastosowania bardziej radykalnych środków, takich jak np.: stenty czy by passy. Aby uchronić się od schorzeń, takich jak np. choroba miażdżycowa, zalecane jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Tak jak w profilaktyce zawału, tak i tutaj należy pamiętać o zbilansowanej diecie, bogatej w odpowiednie składniki odżywcze oraz o odpowiedniej ilości odpoczynku. Organizm powinien być zrelaksowany, nie wolno się dużo stresować. Bardzo istotna jest też aktywność fizyczna. Nie muszą to być ćwiczenia na siłowni czy bieganie, wystarczą po prostu regularne spacery na świeżym powietrzu. Nie jest zalecane palenie papierosów i nadużywanie soli. Nie powinno się również prowadzić wyłącznie siedzącego czy stojącego trybu pracy i życia. Dbajmy szczególnie o nasz układ krwionośny i serce.