Układ krążenia a wstydliwy problem hemoroidów

uklad-krazenia-a-wstydliwy-problem

Różne dolegliwości dotyczące serca, układu krążenia, naczyń krwionośnych bardzo często odbijają się na kondycji całego organizmu. Istnieją też schorzenia wynikające właśnie z pewnych, mniej lub bardziej poważnych problemów dotyczących wymienionych narządów. Jednym z nich są hemoroidy, a właściwie powstanie stanu zapalnego hemoroidów, czyli guzków krwawniczych odbytu. 

Do czego mogą doprowadzić problemy z układem krążenia?

To bardzo potrzebne struktury, niestety z uwagi na swój charakter i lokalizację dość często ulegają zmianom prowadzącym do ich znacznego nabrzmienia, a później wypadania poza odbyt. Taki stan wymaga podjęcia leczenia, na początku może być to terapia w domu, jednak gdy dolegliwość stanie się bardziej zaawansowana, niezbędne staje się skorzystanie z pomocy specjalisty – lekarza proktologa.

Hemoroidy wewnętrzne – objawy

Dopóki stan chorobowy hemoroidów nie jest jeszcze zbyt zaawansowany, nie wysuwają się one poza odbyt, stanowią jednak odczuwalną przeszkodę przy wydalaniu i czasami mogą krwawić. Pierwsze objawy hemoroidów to najczęściej właśnie zauważona przypadkiem krew podczas oddawania stolca, mająca kolor jasnoczerwony, co sugeruje jej pochodzenie właśnie z odbytu – jest świeża, nie poddana jeszcze działaniu kwasów trawiennych i innych substancji. Wydzielaniu krwi z hemoroidów może towarzyszyć lekki ból i dyskomfort.

Na tym etapie warto wdrożyć działania mające na celu ułatwienie i uregulowanie wypróżnień – nadwątloną strukturę guzków krwawniczych mogą dodatkowo deformować efekty silnego parcia podczas wydalania. Żeby to zniwelować, trzeba unikać zaparć i zbyt twardego stolca, czyli ogólnie efektów niewłaściwego sposobu odżywiania się. Dieta profilaktyczna powinna być bogata w błonnik, niezbędne będzie także picie znacznie większej ilości płynów. Gwarantuje to zwiększenie regularności wypróżnień i poprawia przemianę materii.

Jakie są objawy hemoroidów?

Inne objawy rozwijających się hemoroidów to powtarzające się krwawienia niezwiązane z aktem defekacji. To bardzo kłopotliwe, często więc osoby cierpiące na stan zapalny hemoroidów muszą korzystać ze specjalnych pieluch. W okresie tym niezwykle istotna jest właściwa higiena, z którą można nawet przesadzać, jak również korzystanie z przewiewnej, niezbyt obcisłej bielizny. Guzki krwawnicze wypadające poza odbyt można smarować specjalnymi maściami, jeśli natomiast znajdują się one jeszcze wewnątrz, zastosować można specjalne czopki.

Podjęcie zdecydowanych działań może nie dopuścić do dalszego rozwoju hemoroidów. Problem jest dość często spotykany i charakterystyczny dla osób prowadzących siedzący albo stojący tryb życia. W grupie ryzyka znajdują się też ludzie, w rodzinach których występowały już przypadki hemoroidów, jak też ci którzy ciągle się spieszą, mają nadwagę i nie mają czasu na zapewnienie sobie odpowiedniej diety. W przypadku zauważenia nawet mało znaczących objawów hemoroidów należy natychmiast podjąć leczenie. Pozostawione samym sobie będą w coraz gorszym stanie, mogą doprowadzić do różnych zakażeń miejscowych, a w dalszej konsekwencji do rozwoju np. nowotworów.

Powiązane wpisy