Udar mózgu poważną chorobą układu krążenia

udar-mudar-mozgu-powazna-choroba-ukladu-krazeniaozgu-powazna-choroba-ukladu-krazenia-2

Należy zacząć od tego, iż jest to bardzo niebezpieczne schorzenie. W internecie znajduje się mnóstwo definicji, które tłumaczą, co to jest udar. Wyjaśniamy. Udar to sytuacja, w której dochodzi do neurologicznych uszkodzeń. Występują one wskutek zatrzymania dopływu krwi do mózgu człowieka.

Co to jest udar mózgu?

Możliwość pojawienia się udaru mózgu wzrasta w wysokim stopniu dla osób, które chorują na miażdżycę. W takich przypadkach zwężone naczynia krwionośnie coraz słabiej zaopatrują w tlen i składniki odżywcze konkretne obszary mózgu i są bardziej podatne na całkowite zablokowanie ich światła. W efekcie takich procesów powstaje udar. Wyróżnia się dwa rodzaje udaru mózgu: udar niedokrwienny (tzw. zawał) oraz udar krwotoczny (tzw. wylew krwi do mózgu).

Udar mózgu – przyczyny

Jak wspomniano powyżej, udar mózgu występuje przede wszystkim u osób cierpiących na miażdżycę. Czynniki, które wpływają na rozwój choroby miażdżycowej to między innymi: stres, nadużywanie napojów alkoholowych, palenie papierosów, nadwaga, nieodpowiednio podwyższony poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie, a także czynniki genetyczne i choroby takie jak np. cukrzyca. Udar krwotoczny następuje zwykle z powodu zbyt wysokiego ciśnienia krwi, przepływającej w tętnicach. Do innych przyczyn należą między innymi: tętniaki oraz skazy krwotoczne. Ryzyko wystąpienia tego typu udaru w dużym stopniu wzrasta po zażyciu niektórych narkotyków, w tym amfetaminy i kokainy. Jeżeli chodzi o przyczyny drugiej odmiany udaru mózgu, mogą nimi być wady zastawek oraz nieodpowiedni tryb życia. Skutkami udaru niedokrwiennego najczęściej są migotania przedsionków czy zaburzenia krzepliwości krwi.

Udar mózgu – objawy

Objawy udaru są wyjątkowo charakterystyczne. Wymienia się wśród nich niedowłady kończyn (ręki, nogi, bądź obu jednocześnie, najczęściej po tej samej stronie). To, czy ktoś doznał udaru, możemy również rozpoznać na podstawie asymetrii dolnej części twarzy w obrębie ust. W niektórych przypadkach może dojść do napadów drgań padaczkowych lub do zaburzeń świadomości. Pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć tego typu sytuacji.

Udar mózgu – rehabilitacja

Po przebytym udarze mózgu konieczna jest intensywna rehabilitacja, która ma na celu przywrócenie utraconych przez pacjenta funkcji. Należy ją podjąć najszybciej, jak tylko jest to możliwe, po ustabilizowaniu stanu zdrowia pacjenta. Procesy rehabilitacyjne nie zawsze koniecznie prowadzą do pełnego przywrócenia stanu sprzed udaru. Są długotrwałe. Najlepszą sytuacją jest przeprowadzenie takiej rehabilitacji w specjalistycznych ośrodkach rehabilitacyjnych. W warunkach domowych powinna być regularnie kontynuowana.

Udar mózgu – profilaktyka

Przede wszystkim należy zadbać o ciśnienie przepływu krwi. Nie może być ono zbyt wysokie. Istnieje bowiem ścisły związek z wysokością ciśnienia oraz możliwością wystąpienia udaru mózgu. Dobrze jest zrzucić ewentualny nadmiar kilogramów i unikać soli oraz cukru. Dieta powinna być zbilansowana i odpowiednio dobrana do potrzeb każdego pacjenta. Trzeba unikać gwałtownych stresów w życiu codziennym oraz zadbać o wystarczający czas do odpoczynku i snu.