Szmery w sercu u dziecka przyczyny i objaw – jak się przed tym bronić?

szmery w sercu u dziecka

Czasem podczas rutynowych kontroli pediatrycznych słyszalne są szmery u dziecka w sercu. Nie zawsze musi to oznaczać chorób czy wad genetycznych lub wrodzonych serca, jednak zawsze trzeba tym tematem mocno się zainteresować i skonsultować się ze specjalistą, który ustali przyczyny pojawienia się problemów.

Czym są szmery w sercu u dziecka?

W zdrowym sercu podczas skurczania się mięśnia powinny być słyszalne jedynie dwa dźwięki – dwa tony. Każdy dodatkowy dźwięk, czyli właśnie szmer, może oznaczać kłopoty z budową czy konstrukcją serca. Jeśli pojawiają się szmery w sercu u dziecka, oznacza to nieprawidłowy przepływ krwi czy zbyt szybki przepływ zarówno do przedsionków serca, jaki na przykład z samych komór do tak zwanych dużych naczyń krwionośnych. Powody mogą być dwa takich szmerów: albo obie komory są ze sobą w jakiś sposób połączone – komory lub przedsionki, albo w strefie połączeń między nimi pojawiły się zmiany. Zmiany te mogą dotyczyć komór oraz wychodzących z nich tętnic, a także przedsionków.

Szmery w sercu – przyczyny

Najczęściej do takich sytuacji dochodzi, kiedy w przegrodzie międzykomorowej znajduje się ubytek, polegający najczęściej na niepełnym zrośnięciu się samej przegrody. Wtedy z jednej komory do prawej przedostaje się przez ów ubytek krew, dający słyszalny szmer, ponieważ w prawej komorze panuje niższe ciśnienie. Statystycznie aż u trzydziestu procent dzieci pojawia się ten problem w różnych okresach życia. Zwykle jeśli chodzi o takie szmery w sercu – przyczyny nie są groźne, a sama dolegliwość związana jest jedynie z przejściowymi kłopotami i okresowym przyspieszaniem bicia serca. Tutaj nie trzeba się martwić, ponieważ takie dolegliwości nie są związane z anatomią serca dziecka.

Szmery w sercu u noworodka – przyczyna anatomiczna

Szmery w sercu u noworodka mogą pojawić się, kiedy przewód tętniczy, który nie jest odpowiednio zarośnięty, zmienia kierunek przepływu krwi przez kolejne jamy w sercu, dając szmery, które mają różne nasilenie oraz różny czas trwania. Nazywa się to otwartym przewodem Botalla lub inaczej przetrwałym przewodem tętniczym. Najczęściej o tej wadzie można usłyszeć w przypadku wcześniaków.

Szumy w sercu – inne przyczyny anatomiczne

Przyczyn anatomicznych takich zaburzeń może być naprawdę wiele, począwszy od ubytków w przegrodzie międzykomorowej, gdzie następuje wyciek krwi z komory o wyższym ciśnieniu do tej o niższym ciśnieniu. Tutaj charakterystyczny jest również sam rozmiar otworu – im mniejszy, tym bardziej słyszalne będą szumy. Powodem może być również ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Tutaj następuje zbyt duży przepływ krwi miedzy zastawką półksiężycowatą w tętnicy płucnej. Jej charakter jest skurczowy, a dodatkowo w jego przypadku zawsze słyszalny jest trwale rozdwojony drugi ton w sercu. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest jeszcze wiele, o wykryciu każdej decyduje odpowiedni specjalista, do którego należy niezwłocznie się zgłosić.

Powiązane wpisy