W jaki sposób działa aspiryna na serce?

Aspiryna jest jednym z najczęściej zalecanych leków na objawy związane z przeziębieniem lub grypą. Substancją czynną tego leku jest kwas acetylosalicylowy, który wykazuje również działanie korzystne dla mięśnia sercowego. Można więc sięgnąć po aspirynę nie tylko w związku z kaszlem czy wysoką gorączką.

Aspiryna na serce

Jakie jest więc znaczenie aspiryny w terapii chorób serca? Czy można jakoś ją wykorzystać? Ten znany od ponad stu lat lek jest z powodzeniem stosowany do zwalczania gorączki, w terapii bólu oraz różnych zapaleń. Odkąd został wynaleziony, miewał „wzloty i upadki”, a w pewnym momencie odkryto jego dodatkową właściwość – hamowanie aktywności tromboksanów. Są to cząsteczki wywołujące przylepianie się płytek krwi w niektórych miejscach naczyń krwionośnych i niszczenia ich po pewnym czasie. Dzięki zażywaniu aspiryny można uniknąć takich sytuacji, przez co układ krwionośny oraz jego główny organ – serce – będą dużo zdrowsze. Regularne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego zgodnie z zaleceniami kardiologa może być bardzo korzystne w terapii zakrzepów oraz chronić przed możliwością wystąpienia zawału.

Działanie aspiryny na serce

Wykorzystanie aspiryny jest zasadne w profilaktyce zawałów, zakrzepicy żylnej, zatorów oraz miażdżycy. Zalecane są niewielkie dawki, mniejsze niż w przypadku leczenia kwasem acetylosalicylowym gorączki czy przeziębienia – ok. 30-75 mg/doba. Dzięki temu udaje się nie tylko zapobiegać rozwojowi wspomnianych dolegliwości, ale też np. zmniejszyć objawy związane z migotaniem przedsionków czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. Regularne przyjmowanie niewielkich dawek aspiryny gwarantuje zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia skrzepów w naczyniach krwionośnych, przez co znacznie spada szansa konsekwencji tychże (czyli wymienionych wyżej zatorów i zawałów). Po aspirynę można sięgnąć już w trakcie trwania choroby, co także będzie miało działanie ochronne w kwestii zatorów i zarastania naczyń krwionośnych. Pacjenci po przebytym jednym zawale lub udarze często otrzymują wskazania do przyjmowania kwasu acetylosalicylowego, żeby zmniejszyć skłonności do powstania kolejnego tego typu zdarzenia.

Uwaga na krzepliwość krwi

Przeciwzakrzepowe działanie aspiryny może jednak okazać się problematyczne w niektórych przypadkach. Jej łączenie z innymi lekami może hamować ich działanie (taką zależność wykazuje m.in. Furosemidum), a przyjmowanie w nawet małych ilościach przez osoby, które mają zaburzoną krzepliwość krwi, wywołać może np. krwotok wewnętrzny. Jeśli ktoś choruje na serce i przyjmuje już cokolwiek przeciwzakrzepowego, nie powinien zwiększać efektów działania tego leku aspiryną. Na ryzyko wystąpienia krwotoków wpływa też np. menstruacja, przebycie niedawno zabiegu lub operacji, choroby typu hemofilia czy anemia. Jeśli zachodzi konieczność sięgnięcia po aspirynę, można to zrobić wtedy tylko pod kontrolą lekarza i po jego wyraźnym zaleceniu. Trzeba uważać również na możliwość wystąpienia objawów alergii, które zdarzają się u pewnej grupy osób zażywających kwas acetylosalicylowy. W przypadku alergii należy zdecydowanie zrezygnować z aspiryny i podobnych leków (polopiryna, upsarin).

Powiązane wpisy