Siniaki – przyczyny ich powstawania

sposób na siniaki

Siniaki nie tylko szpecą naszą skórę, zawsze również bolą i dają sporo do myślenia ty,, którzy na nie patrzą. U dzieci to jeden z najczęściej widocznych oznak nieuwagi albo dobrej zabawy, u dorosłych, chociaż zdarzają się znacznie rzadziej, również występują. Siniaki pojawiają się nie tylko na skutek uprawiania sportu, ale także często wtedy, kiedy jedno miejsce boli nas przez dłuższy czas. Jak dochodzi do powstania siniaka i jak można sobie z nimi radzić?

Siniaki i ich przyczyny

Powstawanie siniaków związane jest z pękaniem drobnych naczynek krwionośnych znajdujących się tuż pod powierzchnią skóry. Efektem pęknięcia naczynek jest właśnie sinawo-granatowa barwa skóry w miejscu pęknięcia. Może powstać, jeśli gdzieś się stłuczesz, wskutek uderzenia mechanicznego, ale powstaje również wtedy, kiedy u pacjenta zostanie zdiagnozowana skaza krwotoczna.

Dlaczego na twojej skórze pojawiają się siniaki?

Siniaki mogą pojawiać się w wielu różnorodnych sytuacjach, na przykład kiedy cierpisz na awitaminozę C lub właśnie skazy krwotoczne. To jednak nie jedyne możliwości. Siniaki mogą pojawić się również przy nowotworowych chorobach układu odpowiadającego za produkowanie krwi, w stanach zapalnych naczyń krwionośnych, w tym głównie żył, ale także przy kruchości ścian naczyń krwionośnych, głównie u osób starszych. Na pojawienie się siniaków może mieć wpływ również długotrwała terapia kortykosteroidami.

Co sprawia, że pojawiają się siniaki?

W momencie uderzenia albo upadku w miejscu zetknięcia z twarda powierzchnia uszkadzają się naczynka włosowate. Uderzone miejsce w pierwszej kolejności zawsze jest bardzo tkliwe i bolesne, chociaż nie widnieje w tym miejscu żaden ślad po uderzeniu. Siniaki pojawiają się dopiero po jakimś czasie. Dlaczego? Najpierw dochodzi do wchłonięcia hemoglobiny, która wyciekła z uszkodzonego naczynka. W tym momencie dopiero zmienia się zabarwienie skóry. Siniaki mogą przyjmować kolor ciemnogranatowy, ale też odcienie żółci oraz fioletu.

Czy istnieje skuteczny sposób na siniaki?

Doskonale wiemy, że siniaki pojawiają się same i w zasadzie same znikają, wchłaniają się po jakimś czasie. Jednak zaraz w momencie ich pojawienia się na skórze najlepiej jest w tym miejscu przyłożyć zimny kompres. Na okład nada się również serwatka albo kwaśne mleko, lód, mrożonki znalezione w zamrażalniku, rozgnieciona kapusta, a nawet czosnek. Zimno powoduje obkurczanie się naczynek krwionośnych, dzięki czemu ograniczony zostaje wylew krwi, a co za tym idzie, rozmiar siniaka jest zmniejszany.

Skuteczny sposób na siniaki – jak przyspieszyć gojenie?

Trudno siniaki brać za ozdobę, dlatego często stosowane są sposoby na przyspieszenie ich gojenia. W aptekach dostępne są na przykład chłodzące plastry, kompresy, żele, kto re powodują, że siniaki znikają znacznie szybciej. Samoczynnie znikają zazwyczaj już po kilku dniach. Jeśli jednak siniaki pojawiają się na skórze bez wyraźnego powodu, czyli bez urazu mechanicznego, należy bezzwłocznie udać się po poradę do lekarza.

Powiązane wpisy