Jakie są objawy niedoboru żelaza?

Niedobory witamin czy różnych pierwiastków w organizmie są groźne dla zdrowia (podobnie jak nadmiary) i dają objawy pozwalające zidentyfikować daną dolegliwość. Najłatwiejszym sposobem wykrycia niedoborów jest wykonanie rozbudowanych badań krwi. Niektóre zmiany tego typu są łatwe do wykrycia przez samego pacjenta. Dla przykładu, objawy niedoboru żelaza powodują wyraźne dolegliwości, które można bez problemu powiązać z brakiem wspomnianego pierwiastka.

Dlaczego pojawiają się objawy niedoboru żelaza?

Do niedoboru żelaza w organizmie może dojść wskutek niewłaściwej diety. Dość często objawy związane z brakiem tego pierwiastka pojawiają się u osób, które nadmiernie się odchudzają, na przykład nastolatków zafascynowanych ideałami pokazywanymi na pokazach mody. Odchudzanie się w połączeniu z odmawianiem sobie niezbędnych racji żywnościowych i wysiłkiem fizycznym to prosta droga do utraty żelaza z organizmu. Kolejną częstą przyczyną są silne krwawienia, które spowodowane są różnymi dolegliwościami lub wynikają po prostu z fizjologii danej osoby. Krwawienia mogą być związane z okresem u kobiet (niektóre panie krwawią bardzo obficie i mają dłuższy okres menstruacji od innych), z chorobami układu pokarmowego, w których występują krwotoki wewnętrzne – nowotwory, wrzody, nadżerki, uszkodzenia śluzówki wywołane lekami; ze skłonnością do krwotoków z nosa itd. Do niedoboru żelaza może też dojść wskutek dużej utraty krwi w wyniku zdarzenia losowego takiego jak wypadek lub poważna operacja. Jeśli chodzi o kwestie dietetyczne, na brak żelaza mogą cierpieć osoby na diecie ścisłej, wegetarianie i weganie, w których jadłospisie brakuje produktów bogatych w żelazo, jak również osoby spożywające dużą ilość śmieciowego jedzenia.

Niedobór żelaza – objawy

Objawy niedoboru tego pierwiastka w organizmie będą mniej lub bardziej zaawansowane w zależności od tego, jak duże są braki. Już niewielki niedobór żelaza będzie skutkował zmianą samopoczucia danej osoby – może pojawić się zniechęcenie, apatia czy nawet symptomy depresji. Chorzy są ciągle senni, zmęczeni, niechętni do podejmowania różnych aktywności. Kolejnym aspektem, na jaki można zwrócić uwagę, jest zmiana karnacji na bardziej bladą, łącznie ze spojówkami i innymi błonami śluzowymi. Zmienia się wygląd cery, jest zdecydowanie mniej zdrowa, szarawa i nieprzyjemna w dotyku, oczy są podkrążone, czasem sinieją też usta. Niedobór żelaza dotyka też zdrowia włosów i paznokci – stają się suche, łamliwe, widocznie osłabione. Włosy wypadają, paznokcie rozdwajają się i pokrywają prążkami.

Skłonność do siniaków wskazuje na niedobór żelaza

Niekiedy czynnikiem alarmującym stają się dopiero bardziej zaawansowane objawy, na przykład zauważona u siebie skłonność do siniaków. Zmiany wynikające z niedoboru pierwiastka pojawiają się też w jamie ustnej – brak żelaza wywołuje powstawanie owrzodzeń błony śluzowej gardła i jamy ustnej. Charakterystyczne są też zajady, czyli pęknięcia skóry w kącikach ust. Długotrwały niedobór żelaza upośledza funkcje układu odpornościowego, więc osoba z brakiem tego pierwiastka jest bardziej podatna na zarażanie się różnymi bakteriami, wirusami i ciężej przechodzi wszystkie choroby.