Rodzaje kardiomiopatii – objawy i leczenie kardiomiopatii

grozne-choroby-serca-kardiomiopatia

Nazwa kardiomiopatia dotyczy różnych chorób wywołujących zakłócenia pracy serca. Wyróżnia się je oprócz dolegliwości związanych z wadami wrodzonymi i nabytymi, miażdżycą lub różnymi rodzajami nadciśnienia. Charakteryzują się zespołem podobnych objawów, z tym że w niektórych przypadkach dość trudno je zauważyć i właściwie zdiagnozować – istnieje ryzyko pomylenia objawów z inną chorobą lub po prostu będą mogły zostać wykryte dopiero po pewnym czasie, gdy dolegliwość nieco się już rozwinie.

Różne rodzaje kardiomiopatii i ich objawy

Objawy wskazujące na możliwość kardiomiopatii są niejednoznaczne, ale najczęściej podczas wizyty u lekarza są poprawnie diagnozowane jako związane z sercem i pacjent trafia do specjalisty kardiologa. Najczęściej reaguje się na takie dolegliwości jak:
– kaszel bez wydzieliny, kataru i innych objawów towarzyszących typowemu przeziębieniu
– duszność wysiłkową lub spoczynkową. Wysiłkowa jest symptomem, który można zlekceważyć lub wytłumaczyć, natomiast pojawienie się duszności spoczynkowej jest już wskazaniem do bardziej konkretnych działań
– zmęczenie niezwiązane z żadną konkretną czynnością
– opuchlizna głównie w obrębie kończyn dolnych, przy bardziej zaawansowanej chorobie również na całym ciele, obrzęki
– arytmia serca, kołatanie serca, odczuwalne zaburzenia rytmu
Nawet jeden z tych objawów może być sygnałem, że z sercem dzieje się coś niedobrego i należy wybrać się do lekarza. Gdy występują łącznie, warto przyspieszyć podjęcie decyzji o wizycie, gdyż nierzadko trzeba będzie wdrożyć leczenie szpitalne, a nawet operacyjne.

Kardiomiopatia kardiomiopatii nierówna

Występujące u pacjentów kardiomiopatie dzielą się na pierwotne i wtórne. Pierwotne są po prostu chorobami serca, wynikające z zaistnienia pewnych czynników, na przykład genetycznych. Wtórne określane są też jako „towarzyszące” i wiążą się ściśle z innymi schorzeniami lub powstają w wyniku używania groźnych dla organizmu preparatów medycznych, zatrucia chemicznego itd.
Kardiomiopatie pierwotne: wyróżnia się wśród nich genetyczne i mieszane (pozagenetyczne). To właśnie w tej grupie znajdują się bardzo często spotykane wśród pacjentów w ostatnich latach kardiomiopatia rozstrzeniowa oraz kardiomiopatia restrykcyjna, jak również zagrażająca życiu kardiomiopatia przerostowa.
Kardiomiopatie wtórne: nie są samodzielnym schorzeniem, ale wiążą się z inną chorobą lub pojawiają się jako skutek poważnych zatruć wywołanych np. kontaktem z metalami ciężkimi typu rtęć. Obecność kardiomiopatii jest typowa dla cukrzycy, chorób związanych z tarczycą, akromegalii, sklerodermii itd. Ich leczenie niejednokrotnie polega na wstępnym zajęciu się właściwym schorzeniem, nie samą kardiomiopatią, bo jest ona objawem czegoś znacznie poważniejszego i nie powinna wskazywać kierunku terapii.

Sposoby diagnozowania i leczenia kardiomiopatii

Jeśli zostaną zaobserwowane objawy wskazujące na kardiomiopatię, należy zgłosić się do lekarza – może to być od razu kardiolog, choć często pierwszym krokiem jest uzyskanie skierowania od rodzinnego. Niezbędne badania to przede wszystkim EKG, które pozwoli zobaczyć jak wygląda i jak funkcjonuje serce, jak duże są problemy, zmiany anatomiczne itd. Leczenie bardzo często opiera się o zabiegi chirurgiczne oraz umieszczenie w organizmie specjalnych kardiowerterów.