Problemy z zasypianiem – co jest powodem i jak można sobie poradzić z tym problemem?

problemy z zasypianiem

Sen jest dla nas tak sami ważny, jak odpowiednie, rozsądne odżywianie się. Podczas snu organizm ma czas na zregenerowanie się, na zdobycie energii do walki z przeciwnościami dnia. Jednak coraz więcej osób deklaruje problemy z zasypianiem, który może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą jest jednak nieodpowiedni styl życia oraz inne, czasem trudne do wykrycia, dolegliwości. Często ludzie budzą się nagle w środku nocy, ich sen trwa zbyt krótko, a także przez długi czas przed zaśnięciem obracają się z boku na bok, nie mogąc zasnąć, mając również często gonitwę myśli.

Problemy z zasypianiem – plaga XXI wieku?

Obecnie w krajach wysoko rozwiniętych problemy z zasypianiem deklaruje przeważająca część społeczeństwa, a wina za ten stan rzeczy obarczany jest głównie styl życia, nieodpowiednie gospodarowanie czasem, a także przebywanie w strefie zdecydowanie zbyt długo, życie w napięciu, lęku o przyszłość. W czasach, kiedy praca oraz pogoń za pieniądzem jest dla nas najważniejsza, coraz trudniej nam poradzić sobie z podstawowymi rzeczami, takimi właśnie, jak spanie.

Kołatanie serca a problemy z zasypianiem

Aby odpowiednio się wysypiać, konieczne jest zachowanie pełnej higieny snu. W tym celu nie można objadać się przed spaniem, nie powinno się również wypijać późnym popołudniem mocnej kawy ani herbaty, a nawet coca-coli, ponieważ zawarte w nich substancje pobudzające skutecznie utrudnią zaśnięcie. Na problemy z zasypianiem może mieć wpływ także nagła zmiana pogody, a nawet mało aktywny tryb życia i brak jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Jeśli kłopoty ze spaniem są permanentne i utrzymują się przez dłuższy czas, pomocy należy szukać u psychiatry, ponieważ pojawiające się czasem kołatanie serca może być objawem depresji albo maniakalnego niepokoju, utrudniającego normalne funkcjonowanie.

Problemy z zasypianiem a arytmia serca

Jeśli chodzi o problemy z zasypianiem, jeśli towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak arytmiczne bicie serca, konieczna jest natychmiastowa kontrola u lekarza – kardiologa. Prawdopodobnie jest to objawem pierwszego stopnia nadciśnienia tętniczego, które może mieć w przyszłości bardzo poważne konsekwencje. Należy też pamiętać, że nawet osoby prowadzące zdrowy tryb życia, uprawiające sport czy zdrowo odżywiające się, a nawet całkiem młode, mogą mieć problemy tego typu.

Jak poradzić sobie z trudnym zasypianiem?

Na szczęście jeśli problem z zasypianiem związany jest z nieodpowiednimi przyzwyczajeniami, można je zniwelować. Trzeba pamiętać, żeby nie kłaść się spać przejedzonym lub głodnym, ponieważ to zdecydowanie utrudnia zaśnięcie. Przed spaniem nie można się również za bardzo forsować, nie powinno się także ucinać drzemek podczas dnia. Warto również przed spaniem unikać picia napojów pobudzających, jak słodzone napoje czy kawa lub herbata. Duża ilość pitej wody powinna być spożywana wcześniej, nie przed spaniem, ponieważ inaczej będzie następowało przebudzanie się w nocy w celu opróżnienia pęcherza.

Powiązane wpisy