Problemy osób starszych – choroby serca i objawy powiązane

problemy-osob-starszych-choroby-serca-i-objawy-powiazane

Choroby serca są jedną z najczęściej występujących grup chorób. Ich częstotliwość nasila się wśród osób w wieku średnim i rośnie w miarę zaawansowania lat. Serce jak i inne narządy w organizmie człowieka w miarę upływu czasu męczy się i zużywa, staje się bardziej podatne na różne zmiany i niedociągnięcia dietetyczne bądź inne.

Dokuczliwe problemy z sercem

Naturalnie jeśli odpowiednio wcześnie wdroży się właściwą profilaktykę, można uniknąć licznych problemów, nie każdy jednak rodzi się z idealnie zdrowym sercem – niektórzy są po prostu bardziej podatni na jego choroby lub chociażby efekty ciągłego przemęczenia, życia w stresie itd.

Popularne dolegliwości związane z układem krwionośnym

Jedną z dolegliwości pojawiających się głównie w starszym wieku, choć nie tylko, jest niskie ciśnienie. Wydawać się może, że powinien być to pozytywny objaw – wysokie ciśnienie jest złe i powoduje mnóstwo powiązanych dolegliwości, wiec niskie automatycznie okazywałoby się czymś lepszym. Tymczasem nie, jeśli ciśnienie za bardzo spada, staje się również bardzo problematyczne dla organizmu. Trzeba jednak umieć odróżnić niskie ciśnienie typowe dla danego organizmu od niedośnienia wywołanego chorobami serca bądź innymi.

To pierwsze faktycznie nie jest wyjątkowo groźne, aczkolwiek może spowodować doraźne kłopoty typu omdlenia, zniechęcenie, wahania nastroju, bóle głowy i również trzeba z nim walczyć, żeby mieć chęci do życia. Drugie jednak okazuje się dużo bardziej znaczące i niezbędna jest dokładna diagnostyka, która umożliwi wykrycie problemu odpowiadającego za ciśnienie niższe od normy.

Niskie ciśnienie – objawy

Gdy problemem jest za niskie ciśnienie, konsultacja z lekarzem pozwoli odkryć jego charakter i powód. Można również samodzielnie stwierdzić, że niektóre z objawów są nietypowe bądź zbyt dokuczliwe. Wśród takich objawów dominuje np. powstawanie obrzęków na ciele (np. opuchlizna nóg w kostkach), zawroty głowy, bóle głowy, nagła duszność itd. Prawie jednoznacznie można powiązać je z chorobą serca. Dokładniejsze badania będą jednak konieczne i trzeba spodziewać się m.in. elektrokardiogramu, morfologii z biochemią, echa serca.

Wykonanie takich badań w tym wieku nigdy nie będzie zbędne, gdyż przy okazji można wykryć sporo różnych dolegliwości i wcześnie podjąć ich leczenie. Zanim jednak zaczniemy się martwić, że być może odczuwane objawy wywołuje rozwijająca się podstępnie choroba serca, warto przeanalizować leki przyjmowane w związku z innymi dolegliwościami, na jakie cierpimy. Niektóre lekarstwa jako skutek uboczny bądź nawet jeden z efektów towarzyszących wywołują właśnie obniżenie ciśnienia.

Niskie ciśnienie krwi jest wtedy czymś, co można traktować jako pewną właściwość swojego organizmu. Można jednak poszukać zamienników tych leków bądź w ogóle zmienić preparat, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Jeśli objawy ustąpią, najprawdopodobniej to właśnie było przyczyną poważnych problemów z niskim ciśnieniem. Jeśli nie, trzeba szukać w kierunku np. zaburzeń hormonalnych.

Powiązane wpisy