Opuchnięte nogi – co jest tego przyczyną?

opuchniete-nogi-co-jest-tego-przyczyna

Problem z opuchniętymi nogami może zdarzyć się osobom w każdym wieku, przeważnie jednak dotyczy nieco starszych ludzi – niezależnie od płci. Obrzęki powstają przeważnie w niższej części kończyn dolnych, najbardziej zauważalne są w kostkach oraz na stopach.

Wygląda to bardzo nieestetycznie, zwłaszcza że często powiązane jest z żylakami i powstawaniem wybroczyn, a oprócz tego świadczy o niezbyt ciekawych kłopotach zdrowotnych. Pojawiające się regularnie obrzęki trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem, bo mogą być wynikiem toczącego się w organizmie procesu chorobowego.

Obrzęk nóg – przyczyny

Ten nieprzyjemny objaw pojawia się często w związku z pracą siedzącą, stojącą lub u osób, które nie podejmują żadnej znaczącej aktywności fizycznej. Jednak znacznie częściej spotykaną przyczyną powstawania obrzęków kończyn dolnych są różne choroby. Z reguły pierwszym badaniem, jakie zleca lekarz pacjentowi ze spuchniętymi nogami, jest badanie w kierunku chorób serca i układu krążeniowego.

„Winnym” może być też układ moczowy, często problemy z nerkami zaburzają gospodarkę wodną organizmu. Dziwne obrzęki, nie tylko w kończynach dolnych, dotyczą również problemów z dostarczeniem organizmowi właściwych składników odżywczych, czyli występują u osób z anoreksją, odchudzających się w niewłaściwy sposób lub skrajnie niedożywionych. Obrzęk powstaje w wyniku przenikania wody wyodrębniającej się z krwi do różnych jam ciała.

Opuchnięte nogi – przyczyny mogą być bardzo poważne

Nie należy w żadnym przypadku lekceważyć pojawiających się obrzęków na nogach. Oprócz możliwości istnienia poważnych chorób serca i układu krążenia (np. niewydolności serca, różnych arytmii), powodem puchnięcia nóg jest też groźna w skutkach zakrzepica żył głębokich. Jest to dolegliwość, podczas której w naczyniach krwionośnych tworzą się zatory  uniemożliwiające prawidłowe krążenie. Zauważone obrzęki są dość specyficzne i często bolesne, zwłaszcza podczas odczuwanych co pewien czas skurczów. Więcej o przyczynach opuchniętych nóg – 6 SPOSOBÓW NA OPUCHNIĘTE NOGI.

Cechą wyróżniającą obrzęki wywołane zakrzepicą jest ich jednostronne położenie i nagłe pojawianie się. Opuchlizna lokalizuje się pod uformowanym zakrzepem, co jeszcze bardziej upośledza krążenie w tej części kończyny.  Zaawansowana zakrzepica manifestuje się też gorączką – czasami nawet bardzo wysoką. Zagrożeniem w tej chorobie jest nie tylko upośledzenie krążenia w kończynach, powstawanie żylaków, ale także możliwość oderwania się skrzepu uformowanego w dowolnej żyle i powędrowania wyżej – nawet do serca czy ważnych tętnic np. płucnej.

Jak poradzić sobie z opuchlizną?

W przypadku wykrycia dowolnego schorzenia bezpośrednio odpowiadającego za powstawanie obrzęków, lekarz najprawdopodobniej zapisze szereg leków i zaleci podjęcie konkretnej terapii. Można jednak częściowo pomóc sobie samemu, pracując nad dietą i trybem życia. Jedną z ważniejszych zmian powinno być ograniczenie ilości soli stosowanej do potraw. Sól to bardzo niebezpieczny składnik, a jej nadużywanie powoduje mnóstwo problemów z gospodarką elektrolitową organizmu. Trzeba także dużo się ruszać, ruch wpływa na lepsze ukrwienie kończyn, dzięki czemu nie ma większych szans na utworzenie się trwałych zakrzepów w naczyniach krwionośnych.

Powiązane wpisy