Obrzęki nóg – co mają wspólnego z układem krążenia?

obrzeki-nog-co-maja-wspolnego-z-ukladem-krazenia

Pojęcie to nie jest tak powszechnie znane, jak na przykład zawał mięśnia sercowego czy żylaki. Obrzękiem limfatycznym nazywany jest występujący w obrębie tkanek obrzęk, który powstaje na skutek zastoju płynu tkankowego. Może on wywoływać przewlekłe stany zapalne.

Czym są obrzęki limfatyczne?

W organizmie człowieka obrzęk limfatyczny w większości przypadków dotyczy skóry bądź  tkanki podskórnej. Zastój płynu tkankowego, czyli brak możliwości prawidłowego odprowadzania chłonki z tkanek, jest skutkiem wrodzonego lub też nabytego wtórnie uszkodzenia naczynek chłonnych. Wyróżnia się następujące rodzaje obrzęków limfatycznych: pasożytnicze, pourazowe, polekowe, wrodzone, pozapalne czy po różnego typu leczeniu operacyjnym nowotworów. Rozpoznaje się je za pomocą obrazu klinicznego.

Obrzęki nóg – przyczyny

Obrzęki pochodzenia sercowego są bardzo ciężkim schorzeniem, którego nie można lekceważyć. Przyczyny powstawania tego typu obrzęków są różnorodne. Mogą być one zarówno wrodzone, jak i nabyte. Wynikają z uszkodzeń w obrębie naczyń chłonnych. Powodami wystąpienia tego typu uszkodzeń naczyń chłonnych mogą być między innymi: urazy mechaniczne, różne zabiegi chirurgiczne, brak aktywności fizycznej, radioterapie, operacyjne leczenie nowotworów, stany zapalne oraz infekcje bakteryjne. Wrodzony, samoistny obrzęk limfatyczny zdarza stosunkowo rzadko. Obrzęki nóg u osób starszych zdarzają się najczęściej.

Jak rozpoznać taki obrzęk?

Są to bardzo charakterystyczne i łatwe do zdiagnozowania miejsca na ciele. Do objawów zaliczamy: stwardniałą skórę, wybrzuszenia bądź wklęśnięcia, stale powiększającą się opuchliznę, narośla podobne do grudek, bóle oraz uczucie ciężkości i trudności w poruszaniu kończyną.

Leczenie obrzęków limfatycznych

Leczenie tego typu obrzęków jest uzależnione od stopnia, w jakim obrzęk jest rozwinięty. Drenaż limfatyczny jest masażem, który ma prowadzić do przemieszczenia się chłonki z chorej części ciała do obszaru zdrowego. Jest to zazwyczaj pierwsza próba pomocy. Lekarz może dodatkowo zalecić leki, które zmniejszą obrzęki kończyn dolnych, a także kremy, które chronią przed infekcjami i maść na stłuczenia czy obrzęki. Aby usprawnić pracę mięśni i ulepszyć przepływ limfy, stosowane są terapie uciskowe. W tym celu powinno używać się bandaży oraz ubrań uciskowych. Zaawansowane stadium tego schorzenia nazywane jest słoniowacizną. W takich przypadkach zlecane są zwykle operacje, które polegają na wycięciu nieprawidłowej tkanki podskórnej, po których należy koniecznie stosować żel na stłuczenia i obrzęki. Konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznej terapii pod okiem lekarza. Ćwiczenia, stosowane zbyt intensywnie mogą mieć zły wpływ na stan chorego, dlatego ważna jest częsta konsultacja ze specjalistą.

Jakie mogą być powikłania po wystąpieniu obrzęku limfatycznego?

Oprócz tego, że sam obrzęk limfatyczny jest schorzeniem trudnym do wyleczenia, może też prowadzić do różnych niebezpiecznych powikłań. Najczęstszymi z nich są: zapalenie naczyń limfatycznych, zapalenie skóry, a także różne zakażenia grzybicze.