Niepokojące objawy – na co uważać w związku z chorobami serca?

niepokojace-objawy-na-co-uwazac-w-zwiazku-z-chorobami-serca

Czasami objawy ze strony chorego serca są bardzo wyraźne, przez co łatwo jest rozpoznać daną dolegliwość i podjąć właściwe leczenie. Bywa jednak tak, że chory doświadcza bardzo niejednoznacznych symptomów i myli je z przeziębieniem, zmęczeniem, efektami stresu lub zatruciem pokarmowym. Wyjątkowo utrudnia to diagnostykę, a niektóre zjawiska, takie jak nietypowe sygnały zawału, mogą nawet doprowadzić do nagłej śmierci osoby, która nawet nie będzie wiedziała, czego właśnie doświadcza.

Groźne wieloznaczne objawy

Osoba dbająca o swoje zdrowie mniej więcej wie, jak może reagować jej organizm w bardzo różnych sytuacjach i jeśli miała w życiu do czynienia z różnymi chorobami typu grypa, zatrucie pokarmowe, zauważy prawdopodobnie pewne drobne niuanse i w porę uda się do lekarza. Niektórzy ludzie posługują się też trudną do wytłumaczenia intuicją i mogą być przeświadczeni, że odczuwane przez nich zimno i zaniepokojenie to objaw właśnie trwającego zawału. Często jednak nawet w przypadku gdy pacjent jest świadomy swoich problemów zdrowotnych i melduje lekarzowi, że coś się dzieje, może zostać zbyty. Wiele poważnych dolegliwości charakteryzuje się bowiem początkiem przypominającym zupełnie błahe problemy zdrowotne czy nawet zmęczenie, na przykład niebezpieczne omdlenia wskazujące na nadciśnienie płucne są bagatelizowane i wyjaśniane jako efekt stresu, wysokiej temperatury lub strachu. Tak samo często towarzyszące pierwszej fazie zawału u niektórych osób wymioty bądź nudności rzadko kiedy zostają prawidłowo powiązane ze stanem zagrażającym życiu, nawet jeśli osoba odczuwająca te symptomy deklaruje swoje złe samopoczucie, zaniepokojenie itd.

Czy istnieje złoty środek?

Ciężko z byle błahostką meldować się u lekarza, zwłaszcza prowadząc aktywne życie zawodowe i rodzinne. Wiele dolegliwości to naprawdę tylko chwilowe problemy i spora część omdleń, zawrotów głowy, różnie zlokalizowanego bólu to objawy wskazujące na zmęczenie, stres lub złą dietę. Żeby jednak nie przeoczyć niczego ważnego, warto co jakiś czas wykonywać badania profilaktyczne. W wielu przychodniach czy szpitalach można wykonać dość dokładne badania krwi, czyli morfologię z biochemią, jak również inne elementy diagnostyki. Gwarantuje to wczesne wykrycie bardzo różnych poważnych dolegliwości. Do tego można dość dokładnie obserwować swoje ciało i analizować poszczególne objawy pod kątem tego, jak często występują i co je poprzedza, jakie wzbudzają odczucia itd.

Co się dzieje, gdy zbagatelizujemy objawy?

Niektóre objawy dość szybko zmieniają się w takie, które już dość jednoznacznie świadczą o poważnym schorzeniu trapiącym organizm. Dla przykładu, odczuwanie duszności praktycznie zawsze jest związane z chorobą serca lub płuc, ale jeśli osoba starsza ma problemy z oddychaniem po wysiłku, zadyszkę podczas upału itd., również bywa to bagatelizowane. Tymczasem objaw szybko zmienia się w poważniejszy i powstaje np. duszność spoczynkowa, wymagająca natychmiastowego zajęcia się pacjentem z prawdopodobnym poważnym schorzeniem układu oddechowego bądź krwionośnego.

Powiązane wpisy