Nadciśnienie tętnicze – jak wpływa na układ krążenia?

nadcisnienie-tetnicze-jak-wplywa-na-uklad-krazenia

Choroba nadciśnieniowa jest schorzeniem układu krwionośnego, które cechuje stale bądź okresowo podwyższone ciśnienie tętnicze, zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe. Nadciśnienie zwykle przebiega bez widocznych objawów, aż do chwili wystąpienia powikłań. Podwyższone ciśnienie przepływu krwi jest wykrywane głównie podczas rutynowych badań u lekarzy lub za pomocą przypadkowych pomiarów ciśnienia krwi.

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny

Choroba nadciśnieniowa jest schorzeniem układu krwionośnego, które cechuje stale bądź okresowo podwyższone ciśnienie tętnicze, zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe. Nadciśnienie zwykle przebiega bez widocznych objawów, aż do chwili wystąpienia powikłań. Podwyższone ciśnienie przepływu krwi jest wykrywane głównie podczas rutynowych badań u lekarzy lub za pomocą przypadkowych pomiarów ciśnienia krwi. Większość przypadków nadciśnienia tętniczego ma charakter samoistny. Oznacza to, że nie ma ustalonej konkretnej przyczyny, jaką można by było usunąć za pomocą metod, które mogliby zaproponować lekarze. W powstaniu nadciśnienia mają udział głównie czynniki genetyczne, ale także środowiskowe. Pozostałymi przypadkami są schorzenia wtórne. Ich charakter oznacza, że przyczyny wystąpienia nadciśnienia tętniczego są znane. Mogą być nimi choroby nerek, choroby gruczołów dokrewnych oraz choroby w obrębie mózgu.

Nadciśnienie tętnicze i jego objawy

Nadciśnienie, samo w sobie, nie ma charakterystycznych, widocznych objawów, które powtarzałyby się u każdego pacjenta. Może się ono nie objawiać przez wiele długich lat występowania. Jeżeli jednak już wystąpią jakieś objawy, są zwykle nietypowe i zróżnicowane. Przykładowo, mogą być nimi: bezsenność, szybkie zmęczenie, bóle głowy, zaczerwienienie twarzy i szyi, nadmierna pobudliwość, a także uczucie kołatania serca. Wskutek gwałtownego wzrostu ciśnienia może dojść do zaczerwienienia w okolicy klatki piersiowej. U niektórych pacjentów schorzenie takie może być trwałe, a jego występowanie może doprowadzić do wielu powikłań. U innych z kolei może przebiegać w sposób niejednorodny i wtedy przez długi czas nie ma powikłań w funkcjonowaniu innych narządów. O jakich powikłaniach mowa?

Co powoduje nadciśnienie tętnicze?

Z konsekwencjami choroby nadciśnieniowej jest podobnie jak z objawami jego występowania. Nie ma konkretnie określonych następstw, do których prowadzi nadciśnienie. Jednak jego występowanie wiele razy zwiększa ryzyko nawet przewlekłych uszkodzeń nerek, niewydolności mięśnia sercowego czy zawału serca  oraz do niedokrwiennego udaru mózgu, czyli powikłań w obrębie układu nerwowego. Dlatego tak bardzo istotne jest wykonywanie regularnych pomiarów ciśnienia, czy to u lekarza, czy na własną rękę domowym ciśnieniomierzem.

Nadciśnienie tętnicze – profilaktyka

Najlepszą metodą zapobiegania, a także leczenia choroby nadciśnieniowej jest stałe prowadzenie zdrowego trybu życia. Bardzo ważne jest unikanie stresowych sytuacji, jak tylko jest to możliwe. W celu obniżenia poziomu stresu dobrze jest zapewniać sobie odpowiednią ilość odpoczynku. Relaks jest sprzymierzeńcem w schorzeniach związanych z układem krążenia. Nie należy palić tytoniu. Dobrze jest utrzymywać odpowiednią, w miarę stałą wagę ciała. Ponadto, na nadciśnienie tętnicze dieta jest dobrym sposobem. Pomaga odpowiednia, zdrowa dieta niskotłuszczowa oraz unikanie soli. Warto także pamiętać o odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Dodatkowo, można stosować zioła na nadciśnienie tętnicze, które dobierane są w sposób indywidualny przez specjalistów.

Powiązane wpisy