Nadciśnienie – objawy i przyczyny wysokiego ciśnienia

nadciśnienie tętnicze

Kiedy ciśnienie krwi zaczyna być ponad dopuszczalnymi normami, możemy zacząć mówić o nadciśnieniu tętniczym krwi. Ta nieleczona dolegliwość może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych i nieodwracalnych konsekwencji. Wysokie ciśnienie to jednocześnie jedna z najczęściej występujących u osób dorosłych dolegliwości, z jakimi się borykamy.  O niepokojących wynikach, wymagających konsultacji lekarskiej można mówić wtedy, gdy podczas dwóch różnych wizyt i wykonanych podczas nich badań ciśnienia wynika, że wynosi ono 140 mm Hg lub więcej w przypadku ciśnienia skurczowego oraz jest równe bądź większe niż 90 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Najlepszym i jednocześnie prawidłowym wynikiem u dorosłego człowieka jest wynik 120/80 mm Hg.

Nadciśnienie tętnicze – jakie daje objawy?

Choroba, jaka jest nadciśnienie tętnicze, jest bardzo podstępną chorobą, ponieważ niezależnie od jej pierwotnych przyczyn może ukrywać się nawet przez długie lata. Czasem te same objawy można zaobserwować również w przypadku innych schorzeń, dlatego zdiagnozowanie go wcale nie zawsze jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Do najczęściej wymienianych objawów, jakie daje zbyt wysokie ciśnienie, można zaliczyć zawroty głowy, uczucie ucisku w głowie, czy tez ból głowy określany zwykle jako tępy; notoryczne zmęczenie, zdarzające się krwawienia z nosa, ale także kłopoty z zasypianiem, nerwowość, duszności, dolegliwości sercowe, a także kołatanie czy odczuwanie wyraźnego łomotania w sercu, w jego okolicach – lub uczucia ucisku. Jeśli takie objawy powtarzają się, warto sprawdzać co jakiś czas wysokość ciśnienia, ponieważ zbyt wysoko wykryta choroba może nieźle spustoszyć organizm.

Nadciśnienie tętnicze – jakie są przyczyny jego powstawania?

Najczęściej jednoznaczne wskazanie przyczyny powstania nadciśnienia tętniczego jest niemożliwe – oznacza to, że aż w dziewięćdziesięciu pięciu procentach przypadków wykrywana jest pierwotna postać tej choroby. To oznacza również, że niemożliwe jest usunięcie tej dolegliwości na stałe, możliwe jest jedynie niwelowanie jej skutków oraz objawów. Można mówić również o wtórnym nadciśnieniu tętniczym, które jednak występuje sporadycznie.

Dlaczego mamy wysokie ciśnienie?

Sporo jest samych powodów tego, aby zauważyć u siebie objawy pierwotnego nadciśnienia. Występuje ono przy chorobach miąższu nerek oraz po przeszczepach nerki, przy chorobie Conna, przy obturacyjnym bezdechu sennym, przy zwężeniu samych tętnic lub tętnic nerkowych, ale też przy ciąży czy przy przyjmowaniu leków oraz środków chemicznych, takich jak niesteroidowe leki o działaniu przeciwzapalnym, przy stosowaniu cyklosporyny, doustnych lekach antykoncepcyjnych czy przy glikokortykoidach.

Wysokie ciśnienie a lęk

W medycynie znane jest również tak zwane wysokie ciśnienie białego fartucha, oznaczającego, że pomiary ciśnienia wychodzą ponad normę, jeśli przeprowadzane są na terenie placówek medycznych, poza nimi pomiary są w porządku i nie dają powodów do niepokoju. Prawdopodobnie wpływ na takie wyniki ma odczuwany przed placówką lęk.

Powiązane wpisy