Kołatanie serca – niepokojące objawy, które mogą świadczyć o chorobie serca

niepokojace-objawy-ktore-moga-swiadczyc-o-chorobie-serca

Do lekarzy zgłaszają się różne osoby z mniej lub bardziej konkretnymi problemami zdrowotnymi. Czasami docierają do specjalisty w dość późnym momencie, gdy choroba daje już pełne objawy i często jest za późno na skuteczne leczenie prowadzące do całkowitego pozbycia się dolegliwości. Inni natomiast znajdują jakiś symptom i natychmiast idą zameldować o nim lekarzowi.

Chociaż nadmierne przejmowanie się drobnymi kłopotami zdrowotnymi niekoniecznie prowadzi do pozytywnych rezultatów, to naprawdę warto demonstrować różne niepokojące objawy, bo często są one pierwszymi, jakie daje określona choroba i w tak wczesnym momencie można jeszcze skutecznie pacjenta wyleczyć.

Objaw kołatania serca i o czym może świadczyć?

Niektórzy pacjenci zgłaszający się do lekarza cierpią na przykład na kołatanie serca  – przyczyny takiego stanu rzeczy szukać trzeba w dolegliwościach związanych z kondycją układu krwionośnego. Zacząć należy jednak od samego określenia stanu, bo czym jest właściwie kołatanie serca? Czy to chodzi o uczucie towarzyszące np. nadmiernemu wysiłkowi, kiedy serce niemal chce wyrwać się z piersi i uderza tak mocno, że prawie słychać je na zewnątrz? Nie.

Kołatanie serca jest niezbyt znaczącym zwiększeniem częstotliwości rytmu pracy tego narządu, czemu towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów – zdrowa osoba nawet podczas podejmowania trudnych zadań, intensywnego zmęczenia, szybkiego biegu itd. będzie odczuwała po prostu szybsze bicie serca. Pacjenci z kołataniem serca czy nawet tachykardią (skłonność do jeszcze szybszych uderzeń mięśnia sercowego) oprócz tej zwiększonej częstotliwości mogą dodatkowo uskarżać się na ból serca, zmęczenie, osłabienie, dziwny rytm serca (np. czuć, że uderzenia są nieregularne). Objawy mogą pojawiać się lub nasilać w stanie zwiększonej aktywności fizycznej, podczas silnego wzruszenia, radości, uraczenia się kawą itd.

Czy kołatanie serca jest groźnym objawem?

Na pewno odczuwając opisane wyżej problemy z sercem trzeba je zgłosić lekarzowi. Warto wiedzieć, kiedy się pojawiają, jak długo trwają, czy łatwo jest wrócić do normalnego rytmu serca – słowem, każdy szczegół może się przydać. Przeważnie problem ten powiązany jest z mniej lub bardziej istotnymi dolegliwościami sercowymi. U wielu osób jednak rytm serca bywa sporadycznie nieregularny i po prostu z tym żyją – można więc przejść nad tym do porządku dziennego, o ile nie będą towarzyszyły temu dalsze i poważniejsze dolegliwości.

Do natychmiastowej konieczności szukania pomocy lekarskiej powinny zachęcić np. omdlenia, duszności, zimny pot, bo może to świadczyć o rozwijającym się zawale. Wszelkie inne stany związane z kołataniem serca uznane za bardzo dokuczliwe dla danej osoby, głównie dotyczące nieprawidłowości w rytmie bicia tego narządu, mogą również podlegać terapii. Wstępnie wykonuje się szereg badań, na przykład koronarografię i elektrokardiogram. Niekiedy pacjent dostaje wskazanie do poddania się zabiegom gwarantującym przywrócenie prawidłowego rytmu serca, np. kardiowersji.

Powiązane wpisy