Kołatanie serca i zawroty głowy – poważny problem

kolatanie-serca-i-zawroty-glowy-powazny-problem

Nasze serce jest dla nas głównym ośrodkiem wszystkich funkcji życiowych, to ono  pompuje krew, która napędza nas do działania i to właśnie o nasze serce powinniśmy zawsze dbać w pierwszej kolejności, ponieważ  gdyby nie ono, nie byłoby również nas. Choroby oraz schorzenia czy przypadłości, jakie są związane z sercem, można by naprawdę długo wymieniać.

Najważniejszą kwestią pozostaje jedynie konieczność zwracania szczególnej uwagi na naprawdę niepokojące objawy, jakich na przykład nigdy wcześniej nie mieliśmy i które są dla nas niewytłumaczalne w żaden sposób. Jeśli chodzi o najpopularniejsze, związane z groźnymi dolegliwościami, jakich byśmy nie podejrzewali, jest relacja zawroty głowy a serce. To właśnie kołatanie serca i zawroty głowy są jednym z najczęściej występujących objawów groźnej choroby wieńcowej naszego serca.

Zawroty głowy, kołatanie serca – niedotlenienie i początek choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa, nazywana również chorobą niedokrwienną serca, jest dzisiaj w czołówce tak zwanych chorób cywilizacyjnych, przed którymi nam, nowoczesnym ludziom, bardzo trudno uciec. Jej najpoważniejszym problemem jest powodowanie niedotlenienia serca na skutek dopływu zbyt małej ilości krwi do serca, za pomocą której tlen jest transportowany do jego mięśnia. W takich chwilach serce otrzymuje również niedostatecznie dużą porcję substancji odżywczych.

Zanim choroba na dobre się ujawni, mogą minąć całe lata, ponieważ tętnice wieńcowe, za pomocą których krew dostarczana jest do mięśnia sercowego, zostają przytkane lub całkowicie zatkane, uniemożliwiając prawidłowy transport wszystkich elementów do serca. Chorobę niedokrwienną serca można podzielić na stabilną oraz na ostre zespoły wieńcowe.  W pierwszej grupie znajdziemy dławicę odmienną oraz piersiową, a także tak zwany zespół sercowy, natomiast w drugiej grupie będzie przede wszystkim zawał serca, niestabilna dławica piersiowa czy nagła śmierć sercowa. W każdym z tych przypadków jednak prędzej czy później pojawi się kołatanie serca, zawroty głowy oraz kilka innych, wyraźnych objawów.

Zawroty głowy a serce

Oczywiście jednym z najczęściej występujących objawów, który jednak może wskazywać również na przykład na anemię, są zawroty głowy, kołatanie serca, których jednak nigdy, w żadnej sytuacji nie wolno bagatelizować. Do choroby wieńcowej i jej objawów należy również dodać uczucie promieniującego bólu zlokalizowanego centralnie w klatce piersiowej, które jednak ustąpi, jeśli w organizmie znajdzie się nitrogliceryna; to także ból zamostkowy, ale też płytki, krótki oddech, czasem także nudności i przyspieszone tętno bez wyraźnego powodu.

Zawroty głowy, kołatanie serca – diagnoza i leczenie

Warto pamiętać, że takie objawy są na tyle groźne, iż nie należy ich bagatelizować, nie należy również wykonywać samodzielnej oceny czy diagnozy, ponieważ może nas ona kosztować nawet nasze życie. Koniecznie należy udać się bez czekania do specjalisty, który na podstawie wyników zleconych badań  będzie w stanie określić, w jakiej kondycji znajduje się nasze serce.

Powiązane wpisy