Jak poprawić krążenie krwi?

jak-poprawic-krazenie-krwi

Słabe krążenie krwi jest często wynikiem niewłaściwego trybu życia, wynika też z diety źle skonstruowanej w odniesieniu do potrzeb organizmu. Sytuację można łatwo poprawić, dysponując wyłącznie domowymi metodami. Będzie to jednak wymagało zachowywania odpowiedniego jadłospisu, bogatego chociażby w witaminę E, jak również takiej modyfikacji swoich przyzwyczajeń, by w ciągu dnia znalazł się czas na przydatną aktywność fizyczną.

Dlaczego krew słabo krąży?

Na problemy ze zbyt słabym krążeniem skarżą się ludzie płci obojga i w różnym wieku, ale są osoby bardziej na to narażone – jednym z czynników wywołujących osłabienie cyrkulacji krwi jest na przykład ciąża. Może pojawić się również w okresie dojrzewania i przekwitania, kiedy gospodarka hormonalna organizmu „szaleje”. Słabe krążenie nie jest chorobą samą w sobie, ale jednym z niezbyt przyjemnych objawów, którym warto się przyjrzeć bliżej – chociaż najczęściej wynikają z przyczyn, które można samodzielnie uregulować, bywa też, że świadczą o chorobie serca lub innym groźnym dla organizmu zjawiskiem.

Objawy słabego krążenia

Bez wykonywania jakichkolwiek specjalistycznych badań można ocenić, czy cyrkulacja krwi jest w normie, czy też osłabiona. Jednym z najważniejszych objawów będzie niska temperatura ciała i trudności z dogrzaniem szczególnie dłoni i stóp (jako tych najbardziej oddalonych od serca części). Pojawiają się również skurcze mięśni, głównie w kończynach. Warto też ocenić, czy chroniczne przemęczenie, którego nie zwalcza nawet długi sen, albo skłonność do kręcenia się w głowie po wstaniu z pozycji leżącej lub siedzącej, nie są przypadkiem wywołane właśnie osłabionym krążeniem krwi. To niespecyficzne symptomy, ale powinny wzbudzić zainteresowanie.

Jak poprawić krążenie krwi w nogach?

Odczuwane skurcze kończyn dolnych w wyniku osłabionej cyrkulacji krwi w organizmie mogą być bolesne i często nawet np. wybudzać ze snu. Warto więc popracować nie tylko nad wykryciem przyczyny problemu (może być konieczna konsultacja z lekarzem), ale również nad poprawą stanu we własnym zakresie. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się diecie. Jednym z ciekawych warzyw, których wprowadzenie do jadłospisu może pomóc niemalże od razu, jest czosnek.

Gwarantuje on przyspieszenie krążenia do zdrowego poziomu, a poza tym wpływa bardzo korzystnie na układ oddechowy i krążenia. Nie można zapominać, że sama dieta to nie wszystko. Od momentu wdrożenia jakichkolwiek zmian należy także podjąć zdecydowaną aktywność ruchową. Ćwiczenia powinny być regularne, dzięki czemu staną się przyjemnym nawykiem.

Jak poprawić krążenie krwi w stopach?

Bardzo często z powodu osłabionej cyrkulacji krwi osoba cierpiąca na taką dolegliwość ma stale zimne stopy. Jest to wyjątkowo nieprzyjemne, więc po wykluczeniu przyczyn medycznych można skupić się na doposażaniu organizmu w składniki, które powinny poprawić jakość krążenia. Bardzo prostą zmianą, taką, którą można zrealizować szybko i bez większego wysiłku, jest picie większych ilości wody. Dzięki temu oddalamy od siebie widmo groźnych chorób związanych ze słabym krążeniem (np. zakrzepicy). W diecie warto z kolei umieścić dużo cytrusów, które wspomagają regenerację i wzmacniają układ krwionośny, jak też np. pomidorów – antyoksydanty tam zawarte wpłyną pozytywnie na wydajność krążenia.

Powiązane wpisy