Choroby serca, jakie powinieneś znać, czy są genetyczne?

choroby-serca-jakie-powinienes-zna

Wiele ludzi zadaje specjalistom pytania, czy choroby serca są dziedziczne. Społeczeństwo współcześnie narzuca sobie szybki rytm życia, często przeoczając wiele istotnych dla zdrowia kwestii. Trzeba być jednak bardzo uważnym, jeżeli chodzi o nasz układ krążenia i najważniejszy, obok mózgu narząd – serce. Warto poświęcić czas na ich rutynowe badania.

Czy choroby serca są dziedziczne?

Należy wiedzieć, że nie wszystkie choroby serca i nie wszystkie przypadki w ich obrębie, są dziedziczone w genach. Istnieją takie schorzenia, jak genetyczne choroby serca, przenoszone w informacji genetycznej z pokolenia na pokolenie, ale również takie, które nabywa się w trakcie życia. A na ich wystąpienie wpływa środowisko oraz prowadzony przez nas tryb życia. Niektóre cechy genetyczne zwiększają podatność na wystąpienie danych zaburzeń. Jednak tzw. złe geny nie są wyrokiem dla życia człowieka. Można mieć predyspozycje do rodzinnego występowania chorób układu krążenia, a nie doświadczyć ich przez całe życie. Najbardziej popularnymi chorobami związanymi z naszym sercem, o których warto wspomnieć, jest choroba wieńcowa oraz nadciśnienie tętnicze. Czy mają one podłoże genetyczne?

Choroba wieńcowa

Jest inaczej nazywana chorobą niedokrwienną. W dzisiejszych czasach również jest to bardzo popularne schorzenie. Choroba wieńcowa jest zespołem schorzeń, który cechuje nieodpowiednie, niewystarczające ukrwienie serca. Związane z tym jest niedostateczne dotlenienie serca. Jest ono powodowane zwężeniem, a czasami nawet całkowitym zamknięciem przepływu w tętnicach wieńcowych. Tętnice te są odpowiedzialne za pracę mięśnia sercowego. Ich dysfunkcje zaburzają jego funkcjonowanie. Najbardziej znanymi postaciami choroby wieńcowej są zawał serca oraz dławica piersiowa. Większość przypadków tego schorzenia ma podłoże miażdżycowe. W ścianie naczyń wieńcowych i tętnic u ludzi z miażdżycą tworzą się tzw. blaszki miażdżycowe, których obecność prowadzi do zwężania światła naczyń, a w konsekwencji dochodzi do blokowania dopływu krwi w kierunku serca. Z wiekiem rośnie częstość występowania tej choroby. Ma ona podłoże przede wszystkim miażdżycowe. Nie należy wiązać jej typowo z genetyką.

Nadciśnienie tętnicze

Chorobę nadciśnieniową cechuje okresowo lub stale podwyższone ciśnienie tętnicze, zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe. Większość, bo aż około 90 procent przypadków nadciśnienia tętniczego, ma charakter samoistny. Oznacza to, że nie jest znana żadna konkretna przyczyna, której usunięcie za pomocą medycznej interwencji byłoby możliwe. Jej występowanie wiąże się z rodzajem środowiska, w którym żyjemy oraz czynnikami genetycznymi. Resztę przypadków, czyli pozostałe 10 procent, stanowią choroby o charakterze wtórnym. Są to takie sytuacje, w których jest znana przyczyna schorzenia. Mogą to być choroby nerek, choroby gruczołów dokrewnych, a także choroby mózgu. Podwyższone ciśnienie wykrywane jest zazwyczaj podczas przypadkowego pomiaru domowym sprzętem albo podczas badania lekarskiego. Z powyższego wynika, że nadciśnienie możemy zarówno odziedziczyć w genach, jak i nabyć wtórnie z różnych przyczyn. Należy regularnie kontrolować swoje ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi.

 

Powiązane wpisy