Czy zadyszka może oznaczać chorobę serca?

czy-zadyszka-moze-oznaczac-chorobe

Z pewnością każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się odczuwać zadyszkę w różnorodnych sytuacjach, na przykład podczas uprawiania treningu, podczas lekcji wychowania fizycznego, podczas przenoszenia cięższych przedmiotów czy w różnych innych sytuacjach. Co jednak, jeśli zadyszka złapie nas nagle w raczej niejasnych dla nas okolicznościach, kiedy w ogóle nie powinna się pojawić? Czy jest to zwykła przypadłość wywołana chwilową słabością, pogodą, a może jest to objaw poważniejszych dolegliwości czy chorób, których nie wolno bagatelizować?

Kiedy może nas złapać niebezpieczna dla zdrowia zadyszka?

Jeśli duszności czy zadyszka dopada nas, kiedy kładziemy się w pozycji horyzontalnej, możemy zacząć się poważnie martwić, gdyż powodem takiego stanu rzeczy mogą być choroby serca – groźne zawsze same w sobie, dlatego ich objawów w żaden sposób nie wolno bagatelizować.

Duszności mogą nas dopaść w zasadzie bez względu na nasz wiek, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy tryb naszego życia zdecydowanie odbiega od tych zalecanych przez lekarzy oraz specjalistów. Jeśli więc nagle podczas snu czy zaledwie po położeniu się do łóżka dopada nas często dla nas niezrozumiała zadyszka, serce informuje nas, że ma kłopoty. W takich chwilach należy naprawdę szybko działać.

Zadyszka – dlaczego się pojawia i co może oznaczać?

Powodem występowania tego rodzaju duszności jest niemożność serca do przepompowania odpowiedniej ilości krwi, co w prostej linii powoduje właśnie brak możliwości zaczerpnięcia właściwej ilości powietrza. Tym samym nieodpływająca z płuc krew zostaje tam, a dokładnie jest kierowana do pęcherzyków płucnych, w których w normalnych warunkach powinno znaleźć się powietrze. Niewydolność serca, o której w tym przypadku mowa, oraz jego wszystkie objawy nasilają się właśnie w chwili położenia się. Niwelowanie objawów choroby jest możliwe jedynie w chwili spania w innych pozycjach – półleżącej lub jeszcze drastyczniej – siedzącej. Kolejnym powodem do zmartwienia  może być zmniejszona odporność na wysiłek fizyczny, objawiający się szybkim zmęczeniem, nawet po wykonaniu niezbyt wysiłkowych czynności.

Niewydolność serca może powodować również opuchlizny i obrzęki zlokalizowane w pobliżu kostek oraz goleni, mogą również się nasilać tuż po przebudzeniu. Niewydolność serca powoduje również inne dolegliwości, których z pewnością w normalnych warunkach nie bralibyśmy w ogóle pod uwagę i nie wiązalibyśmy z chorobami serca. Należą do nich między innymi: nieprzyjemne uczucie kołatania serca, suchy kaszel dokuczający szczególnie w nocy, a także znaczne częstsze wizyty w łazience podczas nocy, ale również zimniejsze kończyny od pozostałych części ciała czy nawet silne zawroty głowy, czasem doprowadzające nawet do utraty przytomności podczas wykonywania nawet jakiegokolwiek wysiłku fizycznego.

Jakie można zastosować lekarstwo na niewydolność serca?

Najlepszym sposobem na wyleczenie tych dolegliwości jest zapobieganie, a więc przede wszystkim prowadzenie zdrowego trybu życia, uwzględniającego regularne treningi oraz aktywność fizyczną, zmniejszenie ilości godzin spędzonych w pozycji siedzącej lub leżącej oraz zachowanie odpowiedniej, zdrowej diety, pełnej owoców oraz warzyw. Stosowane jest również leczenie farmakologiczne.

Powiązane wpisy