Co wiesz o zapaleniu mięśnia sercowego?

co-wiesz-o-zapaleniu-miesnia-sercowego

Niestety, jeśli chodzi o podstępne zapalenie mięśnia sercowego, trudno jednoznacznie określić objawy, są one na tyle niejednoznacznie, że mogą czasem podszywać się pod wiele innych schorzeń, utrudniając prawidłowe rozpoznanie. Warto jednak nigdy nie bagatelizować objawów, jakie dotychczas nam się nie zdarzały, aby maksymalnie wzmocnić ochronę przed naprawdę poważnymi konsekwencjami.  W tym przypadku znacznym utrudnieniem jest fakt, że zapalenie mięśnia sercowego daje objawy podobne do tysiąca innych chorób i przypadłości, dlatego tak trudno je rozpoznać prawidłowo oraz odpowiednio wcześnie.

Czym w ogóle jest zapalenie mięśnia sercowego?

Aby dobrze rozpoznać wroga i go zdiagnozować, trzeba w pierwszej kolejności dowiedzieć się, kim on właściwie jest. Niektórych może zdziwić fakt, że jest to efekt przeciągającego się w nieskończoność i na przykład niedoleczonego przeziębienia, grypy czy innych infekcji na tle bakteryjnym czy wirusowym, czasem również nieleczonych, silnych alergii.

Najbardziej narażone są osoby o zwykle obniżonej odporności, ale również dzieci oraz seniorzy. Jeśli wciąż jednak zadajesz sobie pytanie, „co to jest zapalenie mięśnia sercowego?” odpowiadamy, że w zasadzie jest to choroba, w której zapaleniem, a więc stanem chorobowym zajęte zostaje centrum naszego serca, a dokładniej wsierdzie – a także tkankę śródmiąższową oraz tak zwane naczynia serca. Jest to o tyle niebezpieczna przypadłość, że jej nieleczenie może w prostej linii doprowadzić nas do śmierci przez niewydolność serca i krążenia.

Czy można samodzielnie zdiagnozować zapalenie mięśnia sercowego?

W zasadzie samodzielna diagnoza jest niemożliwa, może jej dokonać jedynie lekarz na podstawie wyników kilku różnorodnych badań, którymi najczęściej są EKG, CRP czy OB. Jeśli chodzi o samopoczucie pacjenta, może się skarżyć  na ogólne osłabienie organizmu, ale również na wciąż nawracający ból zlokalizowany w klatce piersiowej, niedaleko serca, szybkie męczenie się, niewytłumaczalne, nagłe przyspieszanie akcji serca, płytki i krótki oddech, zaburzenia rytmu serca.

Chociaż w zasadzie każdy z tych objawów może świadczyć również o innych czynnikach chorobowych oraz innych możliwościach, niemniej jednak warto od razu tego typu objawy wyjaśnić z lekarzem.

Jakie badania pomagają w określeniu choroby?

Samo wykrycie i prawidłowe zdiagnozowanie choroby nie jest proste, właśnie ze względu na fakt, że zapalenie mięśnia sercowego bardzo często lubi się podszywać pod inne schorzenia oraz doskonale kamuflować. Dlatego jego zdiagnozowanie jest możliwe najczęściej dopiero po wykonaniu szeregu różnorodnych badań.

I tak: EKG serca jest pierwszym, jakie należy brać pod uwagę, ponieważ wskaże rytm i jego prawidłowość, określi również, czy doszło do niedokrwienia. Podstawowe badania morfologiczne krwi będą w stanie powiedzieć, czy w organizmie panuje stan zapalny na podstawie podwyższonej ilości leukocytów, także OB. I CRP będzie mogło wskazać na infekcję rozwijającą się w ciele. Warto zrobić również rentgen klatki piersiowej czy echo serca.

Powiązane wpisy