Choroby serca – zawał serca najpopularniejszą dysfunkcją

choroby-serca-zawal-serca-najpopularniejsza-dysfunkcja

Zawał mięśnia sercowego jest martwicą komórek mięśniowych. Występuje w określonym obszarze tego narządu. Wywołuje go zazwyczaj pęknięcie blaszki miażdżycowej i związane z tym zamknięcie światła naczynka wieńcowego i zablokowanie przepływu krwi. W naszym kraju zawał występuje rocznie u około pięćdziesięciu tysięcy osób. Może on mieć wiele niecharakterystycznych objawów o różnym stopniu nasilenia.

Jak rozpoznać zawał serca – objawy

Najważniejszym z nich jest ból w klatce piersiowej. Jest to ból stały, piekący, silny, promieniuje do szyi lub lewego ramienia. Wywoływany jest bezpośrednio przez czynniki, takie jak: nagły stres, wysiłek fizyczny czy zimne powietrze. Ponadto, zawałowi mogą towarzyszyć: duszność spoczynkowa, bladość, kołatanie serca oraz poty. Bardzo często zdarzają się omdlenia. Dodatkowo, można odczuwać ból pleców między łopatkami, ból brzucha, a także nudności. Coraz częściej u osób, u których diagnozuje się zawał serca, objawy przed są atypowe. Jeżeli chodzi o zawał serca u kobiet, objawy jego wystąpienia są bardzo zbliżone do symptomów stanu przedzawałowego u mężczyzn. Szczególnie u kobiet odnotowuje się dodatkowo bóle stawów, które często są mylone z przeziębieniem bądź grypą. Jeżeli jednocześnie wystąpią duszności, zawroty głowy czy zdenerwowanie, takich sytuacji nie należy bagatelizować.

Czy istnieje coś takiego, jak lekki zawał serca?

O stopniu zagrożenia życia oraz o intensywności zawału decyduje głównie wielkość średnicy tętnicy wieńcowej, która ulegnie zamknięciu, a także stopień tego zablokowania. Z tego też powodu zawał mięśnia sercowego może objawiać się w zróżnicowany sposób. Jeśli ma miejsce mały zawał serca, objawy mogą być w ogóle nie odczuwalne. Zablokowanie tętnicy o małej średnicy wywołuje właśnie lekki zawał serca, objawy jego są zwykle niewidoczne dla pacjentów. Zawał serca o małej intensywności diagnozowany jest zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy dojdzie do kolejnego zamknięcia tętnicy lub podczas specjalistycznych badań kardiologicznych. Z kolei zamknięcie dużej tętnicy może prowadzić nawet do śmierci.

Jakie są przyczyny zawału serca?

Ponad 90 procent zawałów serca jest powodowanych poprzez całkowite zamknięcie światła tętnicy wieńcowej zakrzepem, który tworzy się w wyniku pęknięcia blaszki miażdżycowej, co zwęża tętnicę. Ponadto, do przyczyn zawałów zalicza się między innymi: kurcze tętnicy wieńcowej, wady zastawek serca oraz zmiany zakrzepowe w naczyniach wieńcowych. Przyczyną może być dodatkowo zatrucie czadem, przedawkowanie narkotyków bądź inne przypadkowe zdarzenia. Ważnym problemem są także kardiomiopatie zakrzepowe. Termin ten oznacza chorobę mięśnia sercowego, która jest związana z nieprawidłowym jego funkcjonowaniem. Głównym efektem kardiomiopatii jest przerost serca oraz zesztywnienie jego komórek mięśniowych.

Jak pomóc przy zawale?

Zawał mięśnia sercowego, jego objawy są łatwo zauważalne. Przede wszystkim należy pamiętać, że niezbędna jest natychmiastowa hospitalizacja chorej osoby. Jeżeli zaobserwujemy objawy stanu przedzawałowego i szybko wezwiemy pomoc, zwiększymy szanse na uratowanie życia człowieka.

Powiązane wpisy