Choroby serca: Miażdżyca – profilaktyka czyni cuda

choroby-serca-profilaktyka-czyni-cuda

Miażdżycę uznaje się za jedną z obecnych chorób cywilizacyjnych. Stała się ona bardzo powszechna głównie z uwagi na obecność licznych czynników sprzyjających jej rozwojowi – stres, ciągły pośpiech, niezbyt zdrowe jedzenie, brak ruchu.

Profilaktyka miażdżycy, czyli lepiej zapobiegać, niż leczyć

Do tego miażdżyca atakuje już młodych ludzi, a właściwie „przygotowuje grunt” pod bardziej poważny atak w przyszłości. Jak szybko do tego dojdzie, czy w ogóle? Te pytania możemy zadawać samym sobie, bo dzięki wdrożeniu odpowiedniej profilaktyki można zapobiec rozwojowi miażdżycy i odłożyć na wieczność pojawienie się naprawdę dojmujących objawów.

Od czego zacząć zapobieganie miażdżycy?

Istotne jest posiadanie odpowiedniej świadomości na temat zagrożenia miażdżycą. Wiele młodych osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie dbając o zdrowie fizyczne, jedząc tzw. śmieciowe jedzenie, stresując się błahostkami pracują na swoje problemy zdrowotne, które objawią się za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Utrzymywanie w dobrej kondycji układu krwionośnego nie jest trudne, ale jeśli nie wie się o takiej konieczności, można całkowicie pominąć wiele ważnych aspektów.

Zdecydowanie największym wrogiem zdrowia naczyń składających się na układ krwionośny jest cholesterol (a zwłaszcza odmiana cholesterol LDL), gdyż powoduje on powstawanie wewnątrz nich tzw. blaszki miażdżycowej. Narastanie blaszki jest powolnym procesem, ale w końcu dochodzi do znacznej redukcji objętości żył dostępnych dla przepływu krwi. Złogi obniżają ogólną wydajność transportu wszystkich składników i doprowadzają do powolnego pogorszenia się kondycji organizmu.

Niektóre z naczyń, np. te znajdujące się w kończynach dolnych, są bardziej podatne na tworzenie się w nich blaszki miażdżycowej. Objawy mogą pojawić się już przy dość niewielkiej ilości zrostów, ale najbardziej zauważalne i dotkliwe są mniej więcej w momencie, gdy naczynia krwionośne stają się tylko połowicznie drożne. Im gorszy stan żył i tętnic, tym łatwiej o wystąpienie symptomów świadczących o wysokim zaawansowaniu miażdżycy. Te symptomy to m.in. drętwienie i bóle nóg, nawet bez konieczności długiego chodzenia, szybkie męczenie się, dekoncentracja, trudności z zapamiętywaniem nowych informacji.

Sposoby zapobiegania miażdżycy

Możliwość wystąpienia wyżej opisanych objawów, jak też i wiele gorszych problemów typu zawał, udar, zator w naczyniach krwionośnych kończyn powinny wzbudzić konieczność jak najszybszego podjęcia profilaktyki antymiażdżycowej > więcej o profilaktyce choroby miażdżycowej. Głównie trzeba wypowiedzieć walkę substancji odpowiedzialnej za tworzenie się blaszki miażdżycowej, czyli cholesterolowi. Możliwe jest to oczywiście poprzez odpowiednie żywienie.

Dieta nie może być chwilowa, jeśli zmienimy raz jadłospis na zdrowszy i pozbawiony złego cholesterolu, nie można później wracać do starego sposobu żywienia uważając, że poprzednie działania pomogły i oddaliły na zawsze wizję miażdżycy. Oprócz diety dobrym rozwiązaniem będzie ruch, przynajmniej codzienne spacery oraz unikanie korzystania z ruchomych schodów, windy czy środków transportu  na krótszych dystansach.

Powiązane wpisy