Choroby serca i układu krwionośnego – dokuczliwe żylaki

choroby-serca-i-ukladu-krwionosnego-dokuczliwe-zylaki

Występowanie żylaków nie budzi u nikogo większego przerażenia, gdyż owa dolegliwość nie kojarzy się wstępnie z żadną groźną chorobą, co najwyżej szpeci i nieco utrudnia życie. Czy jednak wiemy, w jaki sposób powstają żylaki i co może się stać, gdy zostaną zupełnie zbagatelizowane?

Skąd się biorą żylaki i co to właściwie jest

Występowanie żylaków dotyczy głównie kończyn dolnych (więcej: żylaki nóg), ale nie jest to regułą. Ta niezbyt przyjemna dolegliwość jest dziedziczna, ale można zapobiec jej rozwinięciu się lub znacznie osłabić objawy poprzez prowadzenie właściwego trybu życia. Ale czym właściwie są żylaki? Otóż żeby to wyjaśnić, trzeba odwołać się do schematu działania układu krwionośnego. Krążenie krwi w organizmie ludzkim możliwe jest dzięki występowaniu żył i naczyń krwionośnych, a właściwy kierunek przepływu jest głównie zasługą sprawnie działającej pompy – serca. Krew krąży w jednym kierunku i nie cofa się, zresztą w żyłach występują stosowne zabezpieczenia, tzw. zastawki. Choć niepozorne, są wyjątkowo istotne dla całego krwiobiegu. Wystarczy bowiem, że z jakiegoś powodu się zepsują i już mamy poważny problem – cofanie krwi może bardzo szybko zmienić wygląd żył, odkształcić je i będzie to widoczne właśnie pod postacią żylaków. Tworzą się one w pobliżu zastawek, głównie w żyłach głębokich (żylaki pierwotne) lub powierzchownych (wtórne). Z uwagi na budowę i postawę ludzkiego ciała na coś takiego najbardziej narażone są kończyny dolne.

Przyczyny powstawania żylaków

Jak już wiadomo, bezpośrednią przyczyną powstawania żylaków jest osłabienie lub uszkodzenie zastawek w żyłach, przez co krew cofa się i odkształca naczynie. Co jednak doprowadza do problemów z zastawkami? Uwarunkowania genetyczne to nie wszystko. Oto kilka czynników, które mogą wpłynąć na zmianę funkcjonalności zastawek:
– zbyt mała aktywność fizyczna
– otyłość, nadwaga
– niewłaściwa dieta (dużo cholesterolu)
– choroby (np. zakrzepowe zapalenie żył)
Żylaki są więc częściej spotykane u osób otyłych, prowadzących mało aktywny tryb życia, pracujących na stojąco lub siedząco, jedzących zbyt tłuste i niezdrowe dania.

Objawy – jak to się zaczyna?

Zwykle jednym z pierwszych objawów żylaków jest odczucie stałego zmęczenia nóg, są one ciężkie, jakby obrzmiałe, z obrzękami np. w kostkach, które nasilają się po zdjęciu obuwia i podczas relaksu w domu. Mogą w ich obrębie występować lekkie bóle i mrowienia, przypominające zdrętwienie. Objawy te powoli nasilają się podczas stania lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Na kończynach dolnych w tym momencie najprawdopodobniej są już widoczne żyły ulegające odkształceniu – określa się to mianem tzw. pajączków. W miarę upływu czasu przemienią się one w pełnoprawne żylaki, będzie też widać zmiany na skórze kończyn, przebarwienia, itd.

Gdzie jeszcze mogą wystąpić żylaki?

Choć jest to dolegliwość dość typowa dla kończyn dolnych, diagnozowane bywają również żylaki powrózka nasiennego oraz żylaki odbytu (czyli po prostu hemoroidy). Podobnie jak zwykłe żylaki, również to schorzenie należy skonsultować z lekarzem w celu podjęcia właściwej terapii zmierzającej do chirurgicznego usunięcia zmian lub, we wczesnym stadium, zaleczenia ich.