Cholesterol HDL – norma jaka jest dla niego przewidziana

hdl cholesterol

Trzymanie ręki na pulsie w kwestii naszego cholesterolu jest kluczowym działaniem profilaktycznym dla naszego zdrowia. Zachowanie odpowiednich norm poziomu cholesterolu, zarówno tego złego, jak i tego dobrego, jest ważne, aby nie pojawiły się w przyszłości żadne niepokojące objawy czy groźne dla zdrowia i ciągnące się w nieskończoność choroby. Trzeba pamiętać, że nie tylko zły cholesterol należy mieć pod kontrola, również HDL cholesterol także trzeba kontrolować dla własnego dobra.

Jak badany jest poziom HDL cholesterol?

Cholesterol – norma, jaka jest dla niego przewidziana, badana jest za pomocą badań biochemicznych, należących do tak zwanego profilu lipidowego. Jeśli normy złego cholesterolu, oznaczanego skrótem LDL będą przekroczone, zdecydowanie zwiększa się ryzyko zachorowania na miażdżycę, zawal serca czy inne, ciężkie i zwykle nieuleczalne choroby serca, w tym chorobę wieńcową. HDL cholesterol jest jednak w organizmie potrzebny, ponieważ odpowiedzialny jest za produkowanie witaminy D, związanej z mocnymi zdrowymi kościami, związany jest również z wytwarzaniem hormonów płciowych oraz kwasu żółciowego, dlatego im więcej go jest w organizmie, tym lepiej dla nas.

Cholesterol – dopuszczalna norma

W przypadku każdego składniki i elementu naszego organizmu są określone pewne normy oraz granice, w jakich wyniki powinny się mieścić. Poniżej oraz powyżej normy może oznaczać pewne kłopoty z naszym zdrowiem, co obliguje nas do skorzystania ze specjalistycznej pomocy lekarskiej. Różne laboratoria podają wyniki w różnych jednostkach – mogą to być zarówno miligramy na decylitr lub w milimolach na litr. Jeśli chodzi o cholesterol, norma to 138 do 200 mg/dl lub 3,6 do 5,2 mmol/l. Wartosci graniczne mieszczą się pomiędzy 200 a 250 mg/dl lub 5,2 do 6,5 mmol/l, a powyżej wyniku 250 mg/dl wynik jest nieprawidłowy i wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia.

Zły i dobry cholesterol – norma

W przypadku tak zwanego złego cholesterolu dobrym wynikiem  jest 135 mg/dl, czyli 3,5 mmol/l. Wartościami granciznymi jest wynik zawierający się miedzy 135 a 155 mg/dl lub 3,5 do 4,0 mmol/l, a wartością nieprawidłową będzie każdy wynik mieszczący się powyżej 155 mg/dl lub ponad 4,0 mmol/l. HDL cholesterol dla mężczyzn będzie prawidłowy, jeśli będzie zawierał się w przedziale miedzy 35 a 70 mg/dl lub 0,9 do 1,8 mmol/l, a dla kobiet miedzy 40 a 80 mg/dl lub 1,0 do 2,1 mmol/l.

Wyniki powyżej normy – co mogą oznaczać?

Wszelkie wyniki powyżej lub poniżej normy są nieprawidłowe i mogą oznaczać niepokojące stany w naszym organizmie. Jeśli cholesterol jest zbyt wysoki, może to oznaczać niewydolność nerek, zespół nerczycowy, ale również na przykład łuszczycę, zastój żółci nazywany również cholestazą lub niedoczynność tarczycy. Podwyższony cholesterol może występować również u osób z problemem alkoholowym oraz u tych, którzy spożywają nadmierne ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Każdy z takich przypadków wymaga absolutnie porady lekarskiej oraz wdrożenia odpowiedniego sposobu leczenia.

Powiązane wpisy